Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Philippe Geiss na XIII Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Philippe Geiss na XIII Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Owacjami na stojąco i bisem zakończył się w czwartek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie kolejny koncert XIII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Wieczór dedykowano pamięci ofiar wojny w Ukrainie.
Jestem zaszczycony, że na tej samej scenie wystąpiło tak wielu genialnych artystów, wśród nich między innymi Valentina Renesto – fenomenalna włoska saksofonistka, Cezariusz Gadzina, Dariusz Samól, Przemysław Fiugajski, Volodymyr Runchaka i Orkiestra West Side Sinfonietta. Cieszę się także, że mogłem wykonać utwory z mojego popularnego albumu „Galaxsax” – powiedział Philippe Geiss, światowej sławy francuski saksofonista.

- Zawsze uwielbiałem grać w dużej grupie saksofonów. W Szczecinie miałem ogromną przyjemność wystąpić z całą rodziną tych instrumentów, którą tworzyli fantastyczni muzycy. Jestem bardzo wdzięczny profesorowi Dariuszowi Samólowi, że mogłem wystąpić na Międzynarodowym Festiwalu, którego koncerty cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem publiczności – uzupełnił Geiss.

Zależy mi od lat, żeby rozpropagować saksofon w salach filharmonicznych – dodał Dariusz Samól – pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.

- Instrument kojarzy się głównie z muzyką jazzową, rozrywkową, natomiast w muzyce klasycznej jest troszeczkę mniej znany. My, artyści tego festiwalu chcemy zmienić ten stan i dołożyć swoją kroplę do tego, żeby melomani mogli usłyszeć saksofon w wydaniu klasycznym – stwierdził Samól.

Kolejny koncert XIII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego odbędzie się w piątek o godzinie 19 w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-08-03, godz. 20:35 "Magia obłoków" w Teatrze Polskim 'Magią obłoków' według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w czwartek wieczorem nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2023-07-30, godz. 08:46 Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA] W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej. » więcej 2023-07-29, godz. 10:10 Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec. » więcej 2023-07-28, godz. 16:01 "Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany 'Ostatnie Tango z Herbertem'. » więcej 2023-07-28, godz. 12:20 "Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem" 28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością. » więcej 2023-07-26, godz. 15:20 Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA] Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz… » więcej 2023-07-23, godz. 12:38 Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2023-07-20, godz. 14:30 Muzyka z Antypodów w Szczecinie! » więcej 2023-07-15, godz. 13:32 „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA] „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt. » więcej 2023-07-14, godz. 09:14 "Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce… » więcej
34353637383940