Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Daniel Pacitti – bandoneonista, kompozytor, dyrygent. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Daniel Pacitti – bandoneonista, kompozytor, dyrygent. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Dzieła inspirowane folklorem południowo-amerykańskim zabrzmiały wczoraj w szczecińskiej Willi Lentza. Punktem kulminacyjnym była polska premiera "Concerto for Leo Messi" znanego argentyńskiego kompozytora, dyrygenta i bandoneonisty Daniela Pacittiego.
Światowa premiera utworu napisanego na orkiestrę i wiolonczelę, ku czci wielkiego argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego, odbyła się w Filharmonii Berlińskiej.

W Szczecinie partie rozpisane na skład symfoniczny zagrał doskonały pianista Adam Tomaszewski – powiedział Daniel Pacitti.

- Nowa, zresztą kolejna wersja tego koncertu nie straciła na brzmieniu, na przedstawieniu niejako cech, czy sposobu gry Messiego. Jego dynamiczną grę podkreśliły świetnie wykonane akcenty pianisty w często zmieniających się tempach. To samo mogę powiedzieć o interpretacjach wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego, który grał niczym z orkiestrą symfoniczną. Na prawdę jestem szczęśliwy, że Leo Messi był w Waszym mieście. Naturalnie to przenośna, niemniej jednak bardzo dziękuję za brawa publiczności, za to spotkanie, a przede wszystkim za zorganizowanie polskiej premiery w niezwykle urokliwej Willi Lentza – podsumował Daniel Pacitti.

W rezydencji odbyła się również dyskusja pod tytułem "Wartości w kulturze i sporcie" z udziałem argentyńskiego twórcy. Były też postaci ze świata kultury i sportu na czele z Markiem Kolbowiczem – polskim wioślarzem, czterokrotnym mistrzem świata, pięciokrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich i co najważniejsze, złotym medalistą Igrzysk w Pekinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej
78910111213