Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Mat. nobelprize.org / Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
Mat. nobelprize.org / Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
Francuska pisarka i autorka autobiograficznych powieści Annie Ernaux została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Akademia Szwedzka przyznała jej to wyróżnienie za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej".

Annie Ernaux pisze zwięzłym, oszczędnym stylem, który analizuje ludzkie emocje. Zadebiutowała w 1974 roku powieścią "Les Armoires vides", jednak przełomowe dla jej kariery pisarskiej okazały się powieści "La place", w Polsce wydana pod tytułem "Miejsce", i "Une femme", w których podjęła temat życia i śmierci swoich rodziców.

Sama Annie Ernaux o swoim pisarstwie w jednym z wywiadów powiedziała: "Nie próbuję pisać prawdziwych autobiografii. Nie wierzę, że uczucia, doświadczenia, spotkania, które mi się zdarzają, są ciekawe, bo właśnie mi się zdarzają. Są to raczej rzeczy zdarzające się osobie, której przytrafiło się być mną". A o celu swojej twórczości napisała, że jest to coś "pomiędzy historią, socjologią a literaturą"

Za utwór "La place" Annie Ernaux została w 1984 roku uhonorowana francuską nagrodą literacką Prix Renaudot. Z kolei w 2017 roku za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marguerite Yourcenar. W 2019 roku jej powieść "Les Années" znalazła się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Nagrody The Man Booker International.

W Polsce, poza powieścią "Miejsce", ukazała się też jej książka "Lata" z 2008 roku.

Literacką Nagrodą Nobla zostało dotąd wyróżnionych 118 osób, w tym pięcioro Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk.

Zobacz także

2024-03-08, godz. 09:17 Dyrektor artystyczny: pracownicy Teatru Współczesnego są u kresu sił To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej 'Rozmowie pod krawatem' Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek. » więcej 2024-03-08, godz. 07:48 Baltic Neopolis Orchestra poleca w Dniu Kobiet „Czardasza na obcasach” Od 2008 roku regularnie pracuje nad światowym repertuarem kameralnym. Chętnie bierze udział w projektach awangardowych. Doceniana na świecie wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Lubi sprawiać swoim melomanom niespodzianki… » więcej 2024-03-08, godz. 07:19 "Szczecin to TEŻ! moje miasto" 'Szczecin to TEŻ! moje miasto' - to motyw przewodni wystawy fotografii, których autorem jest Krzysztof Dolinny. Wernisaż odbył się w czwartek w szczecińskich ProMediach. » więcej 2024-03-07, godz. 07:19 Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m… » więcej 2024-03-06, godz. 09:38 Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie. » więcej 2024-03-04, godz. 12:03 Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. 'Powołany 2'. Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-03-02, godz. 13:59 Premiera w goleniowskim teatrze W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu 'Voices' - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata… » więcej 2024-03-02, godz. 08:06 Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną. » więcej 2024-03-01, godz. 09:15 Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława… » więcej
15161718192021