Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Maciej Papke
Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre atrakcje sobotniego wydarzenia pod tytułem „Polonez&Willa”.
W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza królował polonez. Honory domu pełnił Tomasz Raczek – publicysta, krytyk filmowy i teatrolog.

- Dzisiaj dowiedzieliśmy się jaka jest historia poloneza, choćby o tym, że królowie Polski, August II Mocny i August III Sas kochali muzykę. Bardzo podobał im się polonez i to oni wyeksportowali polskiego poloneza w świat – powiedział Tomasz Raczek.

Historię powstania naszego narodowego tańca i jego znaczenie w kulturze przybliżyła dr Romana Agnel – absolwentka paryskiej Sorbony, tancerka, choreografka, pedagożka, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

Jej wykład był znakomitym wprowadzeniem do panelu dyskusyjnego na temat poloneza.

- Przygotowujemy się już do obchodów uroczystości wpisu poloneza na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dzisiejszy wieczór w Willi Lentza pozwolił dostrzec poloneza jako pewną formę, która niesie w sobie bardzo wiele ważnych, istotnych elementów dla nas, dla Polaków – podsumowała dr Agnel.

Patronami Honorowymi wydarzenia byli Prezydent Miasta Szczecin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a patronat medialny sprawowały redakcje TVP Kultura, Radio Szczecin i miesięcznik „MM Trendy”.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Fot. Robert Stachnik
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Fot. Robert Stachnik

Zobacz także

2017-11-06, godz. 07:13 "Tworki" Marka Bieńczyka na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie Najlepsza i najczęściej nagradzana powieść Marka Bieńczyka 'Tworki' doczekała się adaptacji teatralnej. W dodatku to monodram, w którym występuje adaptator Marek Żerański. » więcej 2017-11-05, godz. 19:28 Zmarł profesor Walery Pisarek W Katowicach zmarł profesor Walery Pisarek - wybitny językoznawca, honorowy przewodniczący Rady Języka Polskiego. Miał 86 lat. Profesor zmarł nagle tuż przed rozpoczęciem Gali 'Ambasador Polszczyzny', podczas której miał wygłosić… » więcej 2017-11-05, godz. 15:26 W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien… » więcej 2017-11-04, godz. 19:28 Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich 48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku… » więcej 2017-11-04, godz. 17:13 „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły. » więcej 2017-11-04, godz. 12:59 "Komunia" walczy o europejskiego Oscara Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument. » więcej 2017-11-04, godz. 10:43 Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. » więcej 2017-11-03, godz. 16:20 Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018 Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018. » więcej 2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z 'Grupą Sopocką', w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej
282283284285286287288