Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Adam Makowicz – pianista, kompozytor (od lewej), Leszek Możdżer – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Adam Makowicz – pianista, kompozytor (od lewej), Leszek Możdżer – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zwieńczeniem uroczystości nadania przez Akademię Sztuki w Szczecinie tytułów doktora honoris causa był wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zagrał uhonorowany tym tytułem w dyscyplinie sztuk muzycznych światowej sławy pianista jazzowy, Adam Makowicz.
Artysta wystąpił z równie znanym i cenionym pianistą, Leszkiem Możdżerem. - Grałem z nim już w wielu salach koncertowych na świecie – powiedział Adam Makowicz.

- Możdżer ma po prostu pewne właściwości, których inni pianiści nie mają. Ma przede wszystkim bardzo dużą wyobraźnię i giętkość, flexible. On z łatwością dopasowuje się do każdej sytuacji muzycznej. Świetna współpraca jest wtedy, gdy potrafimy rozmawiać ze sobą, chociaż to są inne języki. My jednak rozumiemy. Ja rozumiem jego język, a on mój – uzupełnił Makowicz.

W pracy z Adamem Makowiczem cenię sobie bardzo nasze niezbadane do końca możliwości improwizacyjne – dodał Leszek Możdżer.

- Cały koncert grałem w półukłonie, z wielkim szacunkiem i miłością też do Adama Makowicza, dlatego że on mnie niejako zbudował. Jego droga była dla mnie zawsze inspiracją w tym sensie, że on marzył na pustkowiu jazzowym w Polsce, żeby być jazzowym, wybitnym pianistą i nim został. Naprawdę jestem wzruszony każdym jego gestem, każdym jego dźwiękiem. To jest dla mnie taka nostalgiczna podróż, więc na poziomie wibrującego powietrza, czyli muzyki, no to dyrygentem jest Adam Makowicz – podsumował Możdżer.

Szczeciński koncert Adama Makowicza i Leszka Możdżera zakończony dwoma bisami i owacjami na stojąco był nawiązaniem do ich występu w 2004 roku pod tytułem „Możdżer vs. Makowicz” w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-01-25, godz. 23:51 Maja Laura zagrała na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Jej występ odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-01-25, godz. 20:15 Film o Panu Samochodziku. Jak to było z "Księgą Strachów"? [WIDEO, ZDJĘCIA] Wyruszyli śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim - dziś swoją premierę miał film dokumentalny popularnej powieści przygodowej dla młodzieży 'Księga Strachów' Zbigniewa Nienackiego. » więcej 2023-01-25, godz. 14:25 Wystawa dwóch światów z czasów PRL [WIDEO, ZDJĘCIA] 'PRL - bieguny pamięci' to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum. » więcej 2023-01-24, godz. 19:00 Jedna osoba, dwa imiona, trzy utwory (a może i cztery) [WIDEO, ZDJĘCIA] Czas na pierwszy w tym roku minikoncert [3x1]. » więcej 2023-01-24, godz. 07:17 Nominacje do Oscarów. Jest polski film W Los Angeles zostaną dziś ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak 'Duchy Inisherin', 'Fabelmanowie' oraz 'Wszystko wszędzie naraz'. Duże szanse na nominację ma… » więcej 2023-01-21, godz. 21:27 Słynna kolekcja skarbów do obejrzenia w Londynie Obrazy Goyi i Velazqueza, jedna z pierwszych map Ameryk i unikalne książki - słynna kolekcja skarbów hiszpańskiej kultury zebrana przez filantropa Archera Huntingtona trafiła z USA do Londynu. » więcej 2023-01-21, godz. 16:52 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nagrał płytę „The Sound of the Sea” 11 premierowych dzieł na chór mieszany czołowych polskich kompozytorów. Chór Politechniki Morskiej nagrał swój kolejny album pod tytułem „The Sound of the Sea”. Płytę wydała Firma DUX - jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni… » więcej 2023-01-21, godz. 08:27 Zachwycający występ Aleksandry Świgut w filharmonii [ZDJĘCIA] Utwory francuskich kompozytorów - Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2023-01-20, godz. 17:10 Aleksandra Świgut zagra Chopina w Filharmonii Kompozycje Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmią dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie występ pianistki Aleksandry Świgut. » więcej 2023-01-20, godz. 13:09 Zalia w Radiu Szczecin Wokalistka opowiedziała nam o debiutanckiej płycie, studiowaniu w Londynie, czy swoich muzycznych początkach. » więcej
1234567