Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci Arkadiusza Gacparskiego otwarto wystawę prac znanego rysownika.
Tworzył o każdej porze dnia i nocy – powiedziała Iwona Gacparska, wdowa po artyście.
- Udało mi się zebrać cząstkę wszystkich prac Arka. Jest to może nawet jedna setna tego, co narysował. Są tutaj karykatury i portrety. Oczywiście przeważają karykatury, ale nie brakuje też rysunków satyrycznych, plakatów i projektów scenograficznych. Jest tego bardo dużo. Pomysły na to rodziły się z życia, więc każdy z rysunków ma swoją historię. Cieszę się, że tego jest tak dużo. Mogłabym chyba obdzielić w roku 10-lecia wiele instytucji, w których można byłoby zrobić wystawę i każda wystawa byłaby na prawdę inna – dodała Iwona Gacparska.
Całym sercem wspierał Pogoń Szczecin rysując karykatury piłkarzy. Z ogromną pasją malował też swoją córkę Anielę.
- Mój tata był w domu, kiedy wykonywał różne prace. Zawsze z ciekawością patrzyłam, ponieważ tata potrafił zrobić coś z niczego. Tych prac jest wiele. Jednak jeśli miałabym wybrać jedną, która jest najbardziej bliska mojemu sercu, to jest mój portret. Miałam wtedy sześć lat. W tej chwili jest wyeksponowany w domu na honorowym miejscu. Jest to najpiękniejsza pamiątka, jaką mamy – podsumowała Aniela Gacparska.
Należał do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, był przyjacielem aktorów i Związku Artystów Scen Polskich, a swoje prace prezentował w Polsce i zagranicą. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal „Dymny żongler dwusturęki” i słynne „Dymnalia” poświęcone twórczości Wiesława Dymnego.
Wystawa prac Arkadiusza Gacparskiego w Książnicy Pomorskiej będzie czynna do 29 kwietnia 2023 roku.
Zobacz także
2024-11-18, godz. 14:23
Lanberry o zabawie muzyką i 10-leciu pracy artystycznej
Autorka naszej nowej "Płyty tygodnia" opowiadała w Radiu Szczecin o współczesnej, polskiej muzyce pop, czy o przesłaniu, które chce przekazać nowym albumem.
» więcej
2024-11-17, godz. 12:32
Kontrastowa wystawa twórczości Mikołaja Obryckiego [WIDEO]
Ma w swoim dorobku kilka tysięcy obrazów - Mikołaj Obrycki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, ale urodził się w Szczecinie.
» więcej
2024-11-15, godz. 21:31
Anda Rottenberg uhonorowana tytułem doktora honoris causa [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kuratorka wystaw, pisarka, publicystka oraz krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
» więcej
2024-11-15, godz. 21:22
Japan Fest w Pałacu Młodzieży
Już w sobotę kolejna edycja Japan Fest, więc przed nami pokazy wschodnich sztuk walki, warsztaty malowania masek japońskiego teatru i figurek, czy kaligrafii, a także koncerty z japońskimi instrumentami.
» więcej
2024-11-15, godz. 17:50
Pionier zaprasza na przegląd ukraińskiego kina
W programie "9. Festiwalu Filmowego Ukraina!" znajdziemy obrazy mówiące o przemianach społecznych, wojnie i kształtowaniu tożsamości.
» więcej
2024-11-15, godz. 09:21
Ruszył konkurs na dyrektora Opery na Zamku. "Tak dużo jest jeszcze do zrobienia"
Jest za dużo do zrobienia, żeby już pozwolić sobie na odpoczynek. Tak mówi dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.
» więcej
2024-11-15, godz. 08:21
Jakub Kuszlik z Koncertem fortepianowym Paderewskiego w Filharmonii
Ich muzyki słuchano z zachwytem na przełomie XIX i XX wieku od Odessy po Nowy Jork. Był to czas erupcji wielu talentów kompozytorskich, nie tylko w Polsce. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią zapomniane dzieła…
» więcej
2024-11-14, godz. 12:09
Konrad Słoka z debiutanckim albumem w Willi Lentza
Połączenie liryczności folkowych ballad i surowej, rockowej energii. Szerszej publiczności dał się poznać w popularnym programie "The Voice of Poland". Szczecinian Konrad Słoka przedstawi w czwartek w Willi Lentza swój debiutancki…
» więcej
2024-11-13, godz. 14:54
Śmieciowa Królewna z ważnym przesłaniem w Pleciudze [WIDEO, ZDJĘCIA]
Strażak z głową wykonaną z pudełka po ciastkach, Śmieciowa Królewna z włosami z kolorowych kabelków, pies z sierścią z mopa. Tak wygląda scenografia spektaklu szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga". Pierwszego, w którym na scenie…
» więcej
2024-11-12, godz. 20:04
"Znak z językiem". Premiera w Teatrze Współczesnym [ZDJĘCIA]
"Znak z językiem" według scenariusza i w reżyserii Daniela Kotowskiego to najnowsza produkcja Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na scenie "Nowe sytuacje" zaplanowano opowieść o porozumieniu z osobami głuchymi.
» więcej