Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Dziewczęcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Fot. Dorota Zamolska [Radio Szczecin]
Chór Dziewczęcy „Canzona” pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Fot. Dorota Zamolska [Radio Szczecin]
Blisko dwustu śpiewaków z Polski rozpoczęło wczoraj zmagania konkursowe. W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła pierwszy wystąpił Chór Dziewczęcy „Canzona” z Murowanej Gośliny. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego.
Iść na tak zwany pierwszy ogień, to dodatkowy stres – powiedziała dyrygentka zespołu Adrianna Wtorkowska-Kubińska.

- Bardzo się cieszę, że chór został w ogóle zakwalifikowany do tak znakomitego konkursu. Wielu dyrygentów marzy o tym, żeby tutaj przyjechać, także jest to dla nas ogromny zaszczyt. Jesteśmy pierwszy raz, a dziewczyny są bardzo zadowolone z pobytu w Międzyzdrojach i z organizacji całego festiwalu – uzupełniła dyrygentka.

W pierwszym etapie ocenialiśmy utwory sakralne – stwierdziła jurorka konkursu, prof. Monika Mielko-Remiszewska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Przed nami pięć pracowitych dni, ale z dzisiejszego dnia jesteśmy bardzo zadowoleni. Chóry pokazały się w pełnej krasie. W kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach jest znakomita akustyka, więc myślę, że chóry dobrze się tam czuły. Był to przekrój utworów z różnych epok ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej – podsumowała prof. Mielko-Remiszewska.

Zespoły oceniano także w Międzynarodowym Domu Kultury.

Dziś w konkursie weźmie udział pięć kolejnych chórów. O godzinie 16 w kościele pw. św. Piotra Apostoła i o 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Dodatkową atrakcją festiwalu będzie pokaz próby amerykańskiego zespołu Richard Zielinski Singers o godzinie 17.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej o festiwalu w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-04-18, godz. 17:55 Zespół Dagadana wydał płytę, która "ma dawać ludziom nadzieję" [ZDJĘCIA] Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby… » więcej 2021-04-18, godz. 13:19 "Mój Paryż", czyli śladami królowej twista Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce 'Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec'. » więcej 2021-04-16, godz. 17:29 Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki Z okazji 'Światowego Dnia Głosu' Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. 'Musically - Visually' to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii. » więcej 2021-04-16, godz. 11:40 „Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA] „Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2021-04-14, godz. 08:15 Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego. » więcej 2021-04-13, godz. 10:16 Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha. » więcej 2021-04-11, godz. 20:28 "Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji" Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny. » więcej 2021-04-10, godz. 13:15 "Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO] Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74… » więcej 2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-09, godz. 09:37 Ramon Tebar i Piotr Wybraniec w Filharmonii Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman. » więcej
115116117118119120121