Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza rozpoczyna podwójny jubileusz świętujący 75-lecie istnienia Orkiestry Symfonicznej i 70-lecie powstania Filharmonii w Szczecinie. Artystami rezydentami w tym niezwykłym sezonie będą doskonali wokaliści sekstetu proMODERN.
Cieszymy, że będziemy rezydentami Filharmonii, w której mieliśmy już zaszczyt występować – powiedział Piotr Pieron obdarzony basem.

- W 2016 roku pierwszy raz prezentowaliśmy sonety Williama Shakespeare'a, niedawno mieliśmy niezwykły koncert z Maestro Zygmuntem Krauze, a teraz rezydencja. To dla nas będzie okazja, żeby zaprezentować szczecińskiej publiczności cztery bardzo różnorodne programy, co z niezwykłą pasją uwielbiamy ukazywać – uzupełnił Piotr Pieron.

Podczas dzisiejszego koncertu zaśpiewamy utwory a cappella i z orkiestrą – dodała sopranistka Marta Czarkowska.

- Perłą pierwszej części będzie utwór Andrzeja Karałowa inspirowany dziełami Stanisława Lema – kosmiczny w wyrazie, w brzmieniu na zespół i elektronikę. Będą ponadto dzieła Claudio Monteverdiego, nieznane motety Kopernikowskie Tadeusza Kasserna – polskiego kompozytora i będzie również nasz ukochany Arvo Pärt. Arvo Pärta usłyszymy też w drugiej części koncertu z orkiestrą – podsumowała Marta Czarkowska.

Szczecińskich symfoników poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Maciej Tworek. Początek koncertu o godzinie 19.

Program
• Claudio Monteverdi – Ecco mormorar l'onde na kwintet wokalny
• Tadeusz Kassern – Cztery motety Kopernikowskie na sekstet wokalny
• Andrzej Karałow – out of the light of the two suns a phantasmagorical city appears na sekstet wokalny i audio playback
• Arvo Pärt – Magnificat na sekstet wokalny
• Arvo Pärt – Stabat Mater na orkiestrę smyczkową i sekstet wokalny

Wykonawcy
Orkiestra Filharmonii w Szczecinie
Maciej Tworek – dyrygent

Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2018-11-20, godz. 21:49 Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację 'Wielka Wojna Polaków' profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio. » więcej 2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej 2018-11-19, godz. 09:21 Dni Paderewskiego w Nowym Jorku W Nowym Jorku, w ramach projektu 'Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości“, przez trzy dni odbywają się koncerty. Można też wysłuchać wykładów poświęconych polskiemu artyście. Biorą w nim udział polscy i amerykańscy… » więcej 2018-11-19, godz. 08:23 Festiwal polskiego filmu zakończony W Paryżu zakończył się w niedzielę sześciodniowy festiwal filmu polskiego. Został on zorganizowany po raz jedenasty. Pokazy filmów odbywały się w kinie Balzac przy Polach Elizejskich. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej 2018-11-17, godz. 18:05 Jedno z najpiękniejszych dzieł światowego kina na deskach szczecińskiego teatru 'Fanny i Alexander' Ingmara Bergmana na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie to pierwsza w Polsce teatralna adaptacja jednego z najpiękniejszych dzieł światowego kina. » więcej 2018-11-17, godz. 09:11 "Mundur w mojej rodzinie. Polskie drogi w XX wieku" Polacy w ostatnim stuleciu służyli w wielu armiach europejskich. Historyk Wojciech Lizak opublikował książkę, w której wyjaśnia, w jakich mundurach walczyli żołnierze z rodziny jednego z mieszkańców Szczecina - Wojciecha Bojar… » więcej
221222223224225226227