Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Sławomir Wilk. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Sławomir Wilk. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Skomponował około 240 utworów, głównie fortepianowych. Twórczość polskiego geniusza wszech czasów wydana drukiem za jego życia obejmuje 157 kompozycji w sześćdziesięciu pięciu opusach. W rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni cykl koncertowy pt. „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”.
Wczoraj, 20 stycznia 2024 roku zagrał Sławomir Wilk – laureat wielu konkursów, występujący w prestiżowych salach koncertowych.

- Bardzo się cieszę, że miałem sposobność wykonać 24 preludia Chopina, gdyż ten cykl można powiedzieć, że to jest takie ukoronowanie całej mojej edukacji pianistycznej. Pierwsze preludia grałem już w szkole podstawowej u Pani Heleny Pachlowskiej, 12 pierwszych preludiów przygotowywałem z prof. Mikołajem Szczęsnym w szkole średniej, ostatnie sześć preludiów grałem z prof. Waldemarem Wojtalem w gdańskiej Akademii Muzycznej przygotowując się do Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, no a od trzynastego do osiemnastego uczyłem się już na studiach podyplomowych u prof. Johna O’Conora, więc te preludia towarzyszą mi przez całą moją edukację pianistyczną, no i teraz mogłem jakby podsumować wszystko – powiedział pianista.

Oprócz preludiów w programie artysty znalazły się również Walce, Impromptu, Mazurki i zagrana na bis słynna Etiuda Rewolucyjna Op. 10 nr 12 Chopina.

- Cieszę się ogromnie, że mogłem zwieńczyć ten recital właśnie tą Etiudą, w zasadzie naszym symbolem narodowym. I dziękuję za zaproszenie do Szczecina, gdyż zawsze wracam tutaj z ogromnym sentymentem i wielką radością – podsumował Sławomir Wilk.

Koncert gorąco przyjęty przez publiczność prowadził Szymon Wyrzykowski. W kolejnym z tego cyklu, 24 lutego 2024 roku zagra Ewa Pobłocka.

Spotkanie z pianistą Sławomirem Wilkiem TUTAJ
.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2019-10-22, godz. 16:12 Muzea pomorskie wspólnie zaprezentują dzieje i kulturę Pomorza [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 5,5 miliona euro kosztuje remont, modernizacja oraz przygotowanie na nowo wystaw w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2019-10-19, godz. 19:39 Łemkowszczyzna w "Cieniach zapomnianych kultur" W Kołbaczu po raz 12 rozpoczęły się "Cienie zapomnianych kultur". Jest to cykl wydarzeń, które odbywają się w atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego. » więcej 2019-10-19, godz. 16:27 Polskie dyktando w Moskwie W sobotę w Moskwie ponad 250 osób pisało dyktando z języka polskiego. To już dziewiąta edycja sprawdzianu i jednocześnie wspólnej zabawy, która promuje polską kulturę. » więcej 2019-10-17, godz. 09:44 W Myśliborzu najbliższe dni ze SMAK-iem SMAK w Myśliborzu w czwartek rozpocznie się po raz 40. To Ogólnopolskie Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki "SMAK" im. Jonasza Kofty w Myśliborzu, których główną ideą jest poszukiwanie młodych talentów: pisarskich… » więcej 2019-10-16, godz. 21:10 Polak zdobywcą muzycznego Oscara Polak zdobywcą Gramophone Classical Music Award, nazywanego "muzycznym Oscarem". Jakub Józef Orlinski, polski śpiewak - kontratenor, zwyciężył w kategorii "młody artysta". Odebrał nagrodę podczas gali w Londynie. » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 Wernisaż: Kobiety w walce o niepodległość Polski [ZDJĘCIA] "Kobiety w walce o niepodległość Polski" - to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2019-10-15, godz. 13:09 Zakończył się remont Pałacu Czartoryskich Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie. » więcej 2019-10-15, godz. 12:35 Laureatki Bookera o swoim wyróżnieniu Margaret Atwood mówi o "zaskoczeniu" i "skrępowaniu", Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały… » więcej 2019-10-12, godz. 13:08 Piotr Moss świętuje złoty jubileusz twórczy w Szczecinie Piotr Moss, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” świętował w Szczecinie jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin. » więcej 2019-10-12, godz. 11:54 Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie "Prawiek", którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i… » więcej
176177178179180181182