Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Swoisty artystyczny dyptyk fotografii autorstwa Janusza Marynowskiego i Tamary Pieńko – stanowią dokumentację muzyczno-ogrodowej partytury „napisanej” przez Krzysztofa Pendereckiego. W galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie otworzono wystawę pt. „Kosmogonia”.
Zdjęcia Janusza Marynowskiego powstawały na przestrzeni trzydziestu lat wspólnej pracy z Mistrzem. Pokazują artystę uchwyconego przez obiektyw niejako „na zapleczu” świata muzyki. Ja natomiast, już po śmierci Krzysztofa Pendereckiego fotografowałam Jego ukochany ogród w Lusławicach, próbując odczytać wielowymiarowe przekazy, które po sobie pozostawił – powiedziała współtwórczyni wernisażu, Tamara Pieńko.

- Nie zależało mi na tym, żeby przedstawić piękny ogród, tylko zobaczyć w tym miejscu coś, co jest niewidzialne, czyli zobaczyć myśl, wartości Profesora, co to miejsce dla Niego znaczyło? Dlaczego tyle czasu poświęcał na to, żeby tworzyć ten ogród? Jakie to miało znaczenie dla Jego muzyki? Profesor, kiedy komponował swój ogród tworzył takie mapy, rysunki, wypełniał poszczególne obszary różnymi drzewami. Podobnie tworzył muzykę. Rozrysowywał kompozycje form. I dopiero wtedy wypełniał te przestrzenie muzyką. Dokładnie tak samo traktował drzewa, zresztą podkreślał, że te dwie pasje na prawdę się przenikają – podsumowała Tamara Pieńko.

Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. urodzin Maestra.

Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia 2024 roku.

Rozmowa z Tamarą Pieńko TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej (Radio Szczecin)

Zobacz także

2019-10-22, godz. 16:12 Muzea pomorskie wspólnie zaprezentują dzieje i kulturę Pomorza [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 5,5 miliona euro kosztuje remont, modernizacja oraz przygotowanie na nowo wystaw w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2019-10-19, godz. 19:39 Łemkowszczyzna w "Cieniach zapomnianych kultur" W Kołbaczu po raz 12 rozpoczęły się "Cienie zapomnianych kultur". Jest to cykl wydarzeń, które odbywają się w atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego. » więcej 2019-10-19, godz. 16:27 Polskie dyktando w Moskwie W sobotę w Moskwie ponad 250 osób pisało dyktando z języka polskiego. To już dziewiąta edycja sprawdzianu i jednocześnie wspólnej zabawy, która promuje polską kulturę. » więcej 2019-10-17, godz. 09:44 W Myśliborzu najbliższe dni ze SMAK-iem SMAK w Myśliborzu w czwartek rozpocznie się po raz 40. To Ogólnopolskie Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki "SMAK" im. Jonasza Kofty w Myśliborzu, których główną ideą jest poszukiwanie młodych talentów: pisarskich… » więcej 2019-10-16, godz. 21:10 Polak zdobywcą muzycznego Oscara Polak zdobywcą Gramophone Classical Music Award, nazywanego "muzycznym Oscarem". Jakub Józef Orlinski, polski śpiewak - kontratenor, zwyciężył w kategorii "młody artysta". Odebrał nagrodę podczas gali w Londynie. » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 Wernisaż: Kobiety w walce o niepodległość Polski [ZDJĘCIA] "Kobiety w walce o niepodległość Polski" - to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2019-10-15, godz. 13:09 Zakończył się remont Pałacu Czartoryskich Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie. » więcej 2019-10-15, godz. 12:35 Laureatki Bookera o swoim wyróżnieniu Margaret Atwood mówi o "zaskoczeniu" i "skrępowaniu", Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały… » więcej 2019-10-12, godz. 13:08 Piotr Moss świętuje złoty jubileusz twórczy w Szczecinie Piotr Moss, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” świętował w Szczecinie jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin. » więcej 2019-10-12, godz. 11:54 Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie "Prawiek", którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i… » więcej
176177178179180181182