Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Uczestnicy 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Uczestnicy 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Dziesięć wydarzeń artystycznych, siła dwóch orkiestr oraz klasy mistrzowskie dla młodych muzyków z wirtuozami czołowych europejskich orkiestr i pedagogami renomowanych uczelni. W piątek w Złotej Sali Filharmonii zakończył się jeden z największych na Pomorzu Zachodnim festiwal muzyki klasycznej, Szczecin Classic.
To była ogromna przyjemność prowadzić kursy mistrzowskie – powiedział skrzypek Daniel Stabrawa, były koncertmistrz i solista słynnej Berliner Philharmoniker.

- Młodzież, która tutaj gra jest nieprawdopodobnie utalentowana. Oczywiście każdy myśli troszeczkę inaczej i teraz ukierunkować to, to było nasze zadanie i mam nadzieję, że nam się to udało. Mamy wspaniałych muzyków z całej Polski, nie tylko z Polski, bo i z Europy, którzy przyjeżdżają chętnie, dlatego ja też bardzo chętnie tu przyjeżdżam i pomagam, bo warto wzmacniać taką inicjatywę. To jest coś genialnego – uzupełnił koncertmistrz.

Na finał 6. edycji przedsięwzięcia wybrałam m.in. wyjątkowe „Metamorfozy” Ryszarda Straussa – dodała Emilia Goch-Salvador – altowiolistka, pomysłodawczyni Festiwalu, dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra.

- Te „Metamorfozy” za mną chodziły parę lat, ale nigdy nie było okazji, bo to jest jednak utwór napisany na 23 instrumenty solo, a nasza orkiestra na co dzień liczy 15 osób, wiec my w zasadzie nigdy nie mogliśmy do tego dzieła przystąpić. Teraz pomieszaliśmy Orkiestrę Festiwalową z Baltic Neopolis i się udało, i bardzo wierzę w to, że przyszły Festiwal będzie tak samo udany. Na przyszły rok być może koncert finałowy skończy się trochę na jazzowo – podsumowała Emila Goch-Salvador.

Głównym partnerem Festiwalu trwającego od 27 kwietnia do 3 maja 2024 roku było Miasto Szczecin.

Więcej o koncercie finałowym Festiwalu TUTAJ.

Program i artyści:

• Antonio Vivaldi – Koncert na altówkę i wiolonczelę RV 531
Piotr Szumieł – altówka
Konstatnin Heidrich – wiolonczela

• Kurt Atterberg – Suita na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową nr 3
Jakub Jakowicz – skrzypce
Andriy Vitovych – altówka

• Giovanni Bottesini – Gran duo concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę smyczkową
Emanuel Salvador – skrzypce
Janusz Widzyk – kontrabas

• Richard Georg Strauss – Metamorfozy na 23 instrumenty smyczkowe
Daniel Stabrawa – koncertmistrz

Orkiestra Festiwalowa Szczecin Classic i Baltic Neopolis Orchestra
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2022-02-08, godz. 08:16 Nominacje do Oscarów. Jest polski akcent W Los Angeles zostaną ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. » więcej 2022-02-06, godz. 16:28 "Świecie dziwny / Coming Together" na deskach Opery [ZDJĘCIA] To opowieść o akceptacji, pogardzie, tolerancji i stereotypach. Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na spotkanie z baletem w dwóch częściach pt. "Świecie dziwny / Coming Together". » więcej 2022-02-05, godz. 20:21 "MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA] Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy. » więcej 2022-02-05, godz. 09:41 Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury. » więcej 2022-02-03, godz. 20:06 Almanach 2022 Szczecińskiego Westendu [ZDJĘCIA] Kompendium wiedzy na temat najpiękniejszej dzielnicy Szczecina, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Ukazał się starannie wydany przez Willę Lentza w formie kalendarza na 2022 rok Almanach zatytułowany „Szczeciński Westend & Willa… » więcej 2022-02-03, godz. 07:57 Miniatury polskie w Filharmonii z wybitym skrzypkiem Piotrem Pławnerem Kompozycje Romana Satkowskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego zabrzmiały w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2022-01-31, godz. 16:09 Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Portrety trzech pokoleń twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki zdobią ściany Galerii przy Cerkwi. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzono wystawę pod tytułem „Twarze ZAiKS-u”. » więcej 2022-01-30, godz. 19:24 65 lat temu wystawiono w Szczecinie pierwszą operetkę Na scenie szczecińskiej Opery trwa niezwykłe widowisko muzyczne - "Kraina uśmiechu" Franza Lehára. Minęło 65 lat od pierwszej premiery na scenie muzycznej Szczecina i wtedy, w 1957 roku, była to również "Kraina uśmiechu". » więcej 2022-01-30, godz. 19:02 Wyjątkowy koncert Chóru Akademii Morskiej [WIDEO, ZDJĘCIA] Kolędy i inne pastorałki w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej można było usłyszeć w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. » więcej 2022-01-30, godz. 17:36 Wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia "Wyrka. Utracony wołyński raj" - to tytuł książki Małgorzaty Witko. Szczecińska autorka przelała na papier wspomnienia dawnych mieszkańców Wołynia, w tym między innymi swojej najbliższej rodziny. » więcej
85868788899091