Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pomnik prof. Jana Szyrockiego wg projektu Renaty Szyrockiej stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach. Fot. Dorota Zamolska
Pomnik prof. Jana Szyrockiego wg projektu Renaty Szyrockiej stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach. Fot. Dorota Zamolska
W 1965 roku Jan Szyrocki – założyciel i dyrygent słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej – powołał do życia istniejący do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Z inicjatywy śpiewaków pracujących z Maestro w nadbałtyckim kurorcie stanął pomnik prof. Jana Szyrockiego.
Autorką dzieła jest córka dyrygenta, Renata Szyrocka.

- Tym projektem chciałam pokazać całą przestrzeń profesora Szyrockiego, w której umieszczał ludzi – po prostu kochał ludzi. To jest największe dzieło, jakie pozostawił po sobie. To była Jego idea życia i wydaje mi się, że udało mi się pokazać Tatę takim, jakim był. Ten pomnik jest symbolem, ale prawdziwym pomnikiem i prawdziwym dziełem jest chór, który pozostał. To jest również pomnik dla nich i jest mi bardzo miło, że chórzyści wyglądają na bardzo szczęśliwych – podsumowała Renata Szyrocka.

Koszty projektu i budowy pomnika, który stoi w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina zostały pokryte ze środków Urzędu Miasta Międzyzdroje oraz darczyńców, wśród których znaleźli się m.in. chórzyści.

Budulcem rzeźby jest beton, z którym Jan Szyrocki związał swoje życie inżynierskie na Politechnice Szczecińskiej. 178 centymetrów wysokości odpowiada wzrostowi wpisanemu do Jego Dowodu Osobistego. Sylwetka artysty jest otwartą przestrzenią, która w zamyśle autorki pomnika, łączy w sobie przyszłość z przeszłością poprzez teraźniejszość.

- Ten pomnik jest symbolem, ale prawdziwym pomnikiem i prawdziwym dziełem jest chór, który pozostał. To jest również pomnik dla nich i jest mi bardzo miło, że chórzyści wyglądają na bardzo szczęśliwych – podsumowała Renata Szyrocka.

Zobacz także

2024-08-17, godz. 12:34 Ińskie Lato Filmowe na finiszu Jeszcze w sobotę i niedzielę spotkania i pokazy, a także wręczenie Złotych Rybek - kończy się 51. Ińskie Lato Filmowe. » więcej 2024-08-17, godz. 10:09 Muzyczne "Imieniny Jacka Nieżychowskiego" w Ogrodach Śródmieście W sobotę wypadają imieniny Jacka. Z tej okazji szczecińskie Ogrody Śródmieście wraz z Operą na Zamku zapraszają na wieczór muzyczny poświęcony Jackowi Nieżychowskiemu. » więcej 2024-08-16, godz. 08:23 Agata Kulesza promuje film w Ińsku Film "Simona Kossak" Adriana Panka promowała w Ińsku Agata Kulesza. To w ramach trwającego Lata Filmowego. » więcej 2024-08-15, godz. 12:00 Ińskie Lato Filmowe. "Możemy znaleźć się trochę w innym świecie" Simona Kossak - córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, jest tytułową bohaterką filmu Adriana Panka. Obraz przedpremierowo zostanie pokazany w czwartek dwukrotnie na 51. Ińskim Lecie Filmowym, o 13 i 16. » więcej 2024-08-14, godz. 20:46 Blisko 50 wydarzeń na międzynarodowym festiwalu "Bramat" Przed nami 25. Goleniowskie Spotkania Teatralne "Bramat". » więcej 2024-08-13, godz. 11:28 Wybitni operatorzy tworzący kino na wystawie w Ińsku [ZDJĘCIA] Spacerem po Ińsku szlakiem wystawy „Cinematographers” z Piotrem Jaxą rozpoczął się kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2024-08-12, godz. 20:48 Ińskie Lato Filmowe nabiera tempa [ZDJĘCIA] Zdobywca Jantara za reżyserię - Klaudiusz Chrostowski pokazał swój nagrodzony debiut w Ińsku. » więcej 2024-08-12, godz. 09:51 Andrzej Chyra: mam dobre wspomnienia z festiwalu w Ińsku Trwa Ińskie Lato Filmowe - w niedzielę z jego uczestnikami spotkał się Andrzej Chyra. » więcej 2024-08-11, godz. 09:05 Andrzej Seweryn gościem Ińskiego Lata Filmowego Andrzej Seweryn, znany aktor filmowy i teatralny, jest gościem 51. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2024-08-10, godz. 21:18 Literatura Działa na Łące Kany [WIDEO, ZDJĘCIA] Wystartował już w piątek a potrwa do niedzieli, chodzi o festiwal Literatura Działa, który odbywa się na Łące Kany. » więcej
1234567