Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Potrwa 10 godzin, a usłyszeć będzie można nie tylko znanych, ale także zwykłych mieszkańców. Wzorem innych polskich miast Szczecin dołączył do "Narodowego czytania Pana Tadeusza". Na Różance ochotnicy i zaproszeni goście wyrecytują dzieło Mickiewicza niemal w całości.
Nietypowa akcja odbywa się z okazji 200. rocznicy wydarzeń opisanych przez Adama Mickiewicza w "Ostatnim zajeździe na Litwie".

- To jedna z moich ulubionych książek - przyznają szczecinianie. - Pomysł jest rewelacyjny, dlatego że nie umiemy go czytać. Robi się to w szkole, we fragmentach i na siłę.

Wśród miłośników "Pana Tadeusza" jest m.in. prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, który rozpoczynał drugą księgę.

- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek. - Kiedy byłem w szkole przeczytałem go kilka razy. Do tej pory znam na pamięć niektóre fragmenty. To wyjątkowe dzieło, o którym wszyscy myślą z sentymentem.

Kilka wersów zaprezentują też osoby niewidome, które przeczytają poemat z książki napisanej Brajlem. Będzie też "Pan Tadeusz" w języku migowym. Usłyszymy także aktorów Teatru Współczesnego, m.in. Sławomira Kołakowskiego.

Akcja potrwa do godz. 20.
- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek.
Szczecinianie czytają "Pana Tadeusza". Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2013-02-08, godz. 17:46 Przed nami ostatni weekend karnawału Wielkich i spektakularnych bali w tym roku w Zachodniopomorskiem nie było, ale szczecińskie kluby i tak nie świeciły pustkami. » więcej 2013-02-08, godz. 16:58 Nietypowy duet w Filharmonii Szczecińskiej "Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę" Johannesa Brahmsa z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej zagrają w piątek wieczorem młodzi soliści: Maria Włoszczowska i Rafał Kwiatkowski. » więcej 2013-02-08, godz. 12:07 Polski film na Berlinale 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy rozpoczął się w Berlinie. » więcej 2013-02-07, godz. 12:37 Damian Ukeje wpadł do nas na pączka [POSŁUCHAJ] Piosenkarz i zwycięzca programu The Voice of Poland był gościem czwartkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka" w Radiu Szczecin. » więcej 2013-02-06, godz. 17:54 Muzyczny Oskar dla szczecińskiej Opery na Zamku "Verbum Nobile" Stanisława Moniuszki zdobyła nagrodę International Classical Music Awards. » więcej 2013-02-05, godz. 12:01 Natalia Kukulska w Radiu Szczecin [WYWIAD] Znana piosenkarka była gościem wtorkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2013-02-03, godz. 14:43 Kochał jedną, miał poślubić cztery inne [ZDJĘCIA] Niemożliwa miłość chińskiego księcia Su Czonga i Austriaczki Lisy to motyw przewodni operetki "Kraina uśmiechu" Franza Lehára wystawionej w piątek i w sobotę na deskach Opery na Zamku w Szczecinie. » więcej 2013-02-02, godz. 11:15 Muzeum w sobotę gratis Do Muzeum Narodowego dziś wejdziemy za darmo. Tak będzie w każdą sobotę. » więcej 2013-01-31, godz. 17:57 Nowa wystawa w muzeum. To "Figura" "Figura. Sztuka pierwszej połowy XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie" - to tytuł wystawy, którą od czwartku można oglądać w gmachu głównym placówki przy Wałach Chrobrego. » więcej 2013-01-31, godz. 11:53 Takiej sztuki jeszcze w Szczecinie nie było [WIDEO] Polska prapremiera w sobotę, a jeszcze w czwartek Teatr Polski w Szczecinie zagra "Operację Castro" przedpremierowo. Dziś reżyser spektaklu i odtwórca głównej roli odwiedzili Radio Szczecin. » więcej
531532533534535536537