Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2013-09-25, godz. 07:44 Historyczne odkrycie z początków naszej ery [ZDJĘCIA] Miecz z II wieku naszej ery znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk w Czelinie nad Odrą. » więcej 2013-09-24, godz. 08:43 Klasyczna gitara ze Szczecina w samolotach Lufthansy Muzyka szczecińskiego gitarzysty Krzysztofa Meisingera będzie rozbrzmiewać na pokładach niemieckich samolotów. » więcej 2013-09-23, godz. 19:31 Najmłodsza szczecińska uczelnia przyciąga jak magnes Koniec laby w najmłodszej szczecińskiej uczelni. Ponad pięciuset studentów Akademii Sztuki w poniedziałek miało pierwsze wykłady. To czwarta inauguracja roku akademickiego w krótkiej historii szkoły. » więcej 2013-09-20, godz. 19:02 Cesarska uczta w Filharmonii Z wysokiego C sezon artystyczny otwiera Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza. » więcej 2013-09-20, godz. 18:12 Spektakl dla dorosłych w Teatrze Lalek Spektakl o kobietach z siedemnastego wieku, które marzyły o występach na scenie - sztukę dla dorosłych pokaże w piątek Teatr Lalek Pleciuga. » więcej 2013-09-18, godz. 17:08 Zobacz jak wyglądał człowiek w czasach najdawniejszych Portret człowieka od czasów najdawniejszych do dziś na przedmiotach codziennego użytku: monetach, naczyniach i wisiorkach można oglądać w gmachu głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. » więcej 2013-09-18, godz. 16:31 Remont Zamku. "Postaramy się zrobić cacko architektury" [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich oficjalnie dostał 25 milionów złotych na przywrócenie świetności północnego skrzydła zabytku. » więcej 2013-09-18, godz. 16:11 Morskie dokumenty o wielkich żeglarkach w Międzyzdrojach Filmy dokumentalne o wielkich żeglarkach, ale także zwykłych kobietach skonfrontowanych z morską przygodą będzie można zobaczyć w środę po południu w Międzyzdrojach. » więcej 2013-09-17, godz. 13:03 To była wizytówka Świnoujścia. Organizator zamyka festiwal [NOWE] Koniec Karuzeli Cooltury w Świnoujściu. Kolejnej imprezy nie będzie. Przyczyną jest brak pieniędzy. » więcej 2013-09-15, godz. 13:15 Folklor w Zamku Książąt Pomorskich Nauka tańców i pieśni ludowych oraz występy zespołów folkowych to niektóre z atrakcji 1. Szczecińskiego Festiwalu Folkloru w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej
494495496497498499500