Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Wadim Brodski – skrzypek udziela wywiadu Dorocie Zamolskiej. Fot. [Dorian Sierek]
Wadim Brodski – skrzypek udziela wywiadu Dorocie Zamolskiej. Fot. [Dorian Sierek]
Urodził się w Kijowie. W latach siedemdziesiątych XX wieku, na początku kariery miał trudności z koncertowaniem, ponieważ władze Związku Radzieckiego kilkakrotnie odbierały mu paszport. Pod koniec lat siedemdziesiątych zamieszkał w Warszawie, a od 1986 roku w Rzymie we Włoszech, gdzie dwa miesiące temu uhonorowano go najwyższym odznaczeniem państwowym tego kraju – Orderem Zasługi Republiki Włoskiej, o czym w sobotę, 13 sierpnia 2022 roku w szczecińskiej katedrze, z dumą poinformował licznie zgromadzoną publiczność jego koncertu. W 1996 roku otrzymał obywatelstwo polskie.

Mowa o Wadimie Brodskim – światowej sławy ukraińskim skrzypku, który rozpoczął naukę gry na tym instrumencie w wieku 6 lat. Jego pedagogami byli m.in. Olga Parchomienko i Dawid Ojstrach. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii, wykonując koncert Dmitrija Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. W 1982 roku zadebiutował w Nowym Jorku.

W swojej karierze otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1977), im. Niccolò Paganiniego w Genui (1984) oraz im. Tibora Vargi w Szwajcarii (1984).

Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Meksyku, London Philharmonic Orchestra, Jerozolimską Symfoniczną, New Jersey Symphony i Orchestre de la Suisse Romande w Genewie.

Wadim Brodski gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku. Jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, który miał zaszczyt zagrać w 1998 roku podczas tournée z orkiestrą Simfonica di Savona na słynnym instrumencie Il cannone Guarneri del Gesù należącym do Niccolò Paganiniego.

Artysta z ogromnym powodzeniem wystąpił w sobotę (13.08.2022) w szczecińskiej katedrze na 15. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej zarówno solo, jak i z wybitnym polskim organistą, prof. Andrzejem Chorosińskim.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Wadimem Brodskim
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456