Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Akademia Sztuki w Szczecinie wydała nową monografię Carla Loewego. Opracowanie pod tytułem „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego twórczość wokalna”. Całość powstała pod redakcją dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej. Badano ciągle niezgłębiony dorobek twórcy, żyjącego przez kilkadziesiąt lat w Szczecinie na przełomie XVIII i XIX wieku.

Carl Loewe urodził się w Löbejün koło Halle jako dwunaste dziecko w rodzinie nauczyciela. Pierwsze lekcje muzyki odebrał od ojca. Podczas nauki został dostrzeżony przez króla Westfalii, który wspomagał finansowo jego dalszą edukację muzyczną oraz studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle.

Do Szczecina przeniósł się w 1820 roku, gdzie przez 46 lat, do 1866 roku pracował jako kantor-organista w kościele św. Jakuba. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich, samemu także koncertując. Pisał m.in. muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, również do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej.

Warto dodać, że do 1945 roku przed szczecińskim kościołem farnym św. Jakuba, później podniesionym do rangi katedry, stał pomnik Loewego. Do dziś ocalał tylko neogotycki cokół, na którym stoi obecnie figura Maryi. Do 1945 serce kompozytora znajdowało się w katedrze, przy dawnych organach katedralnych. Na początku 2012 roku podczas remontu świątyni odnaleziono urnę, w której prawdopodobnie spoczywa serce Carla Loewego. Dziś o związkach kompozytora ze stolicą Pomorza Zachodniego przypomina m.in. dwujęzyczna tablica pamiątkowa umieszczona w katedrze.

Najnowsza monograficzna praca o twórczości wokalnej Carla Loewego, która jest dostępna na stronie internetowej Akademii Sztuki w Szczecinie, napisali profesorowie uczelni polskich w Łodzi i Szczecinie, niemieckich w Greiswaldzie, Weimarze, Detmold oraz w Kassel, a także szwajcarskiej Bazylei.

Spotkanie z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską zamyka Jej wykonanie ballady Carla Loewego pod tytułem „Die wandelnde Glocke”. Przy fortepianie Romuald Kalischewski.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską
 

Zobacz także

2023-04-23, godz. 17:00 XIV Festiwal Saksofonowy już w maju [ROZMOWA] Koncert symfoniczny z udziałem solistów w Filharmonii w Szczecinie będzie kulminacją kilkutygodniowej imprezy – Międzynarodowego Festiwau Saksofonowego… » więcej 2023-04-23, godz. 18:00 Mirosława Białas obchodzi 50-lecie pracy artystycznej [ROZMOWA] Jest absolwentką klasy fortepianu prof. Haliny Nowackiej-Durnasiowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Szczecinie. Uczyła się również śpiewu solowego… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 Andrzej Jagodziński. „W jazzie można grać siebie...” [ROZMOWA] We wtorek, 25 kwietnia 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi Ewa Bem – jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek uważana… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 Collegium Maiorum ma 50 lat. [ROZMOWA] Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie powstał 50 lat temu. Pierwotnie był to Chór Kameralny Chóru Politechniki… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 "Trubadur" Giuseppe Verdiego na a scenie Opery na Zamku. [RELACJA] Trubadur to potężne arcydzieło. Muzyczna dramaturgia oparta na ostrych kontrastach oraz błyskotliwość partii wokalnych fascynują publiczność, a to czyni… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 Artur Daniel Liskowacki "Do żywego" najnowszy tomik poetycki. [ROZMOWA] Właśnie ukazał się kolejny tom poezji Artura Daniela Liskowackiego w Wydawnictwie FORMA. W posłowiu Piotra Michałowskiego czytamy: Poeta odkrywa paradoksy… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 80-ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim [ROZMOWA] 80 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło Powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Z wizytą w ArtGalle Galerii Sztuki Współczesnej [ROZMOWA] Jolanta Szczepańska - Andrzejewska na rynku sztuki funkcjonuje od wielu lat. Promuje dobrą sztukę, a wśród artystów, z którymi współpracuje znaleźć… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Światowa prapremiera orkiestracji Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Jola Szczepaniak i Andrzej Jagodziński wystąpią w cyklu „Jazz w Willi” [ROZMOWA] Andrzej Jagodziński – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni, już w okresie studiów współpracował jako waltornista… » więcej
3738394041