Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]

Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do stolicy regionu – Szczecina, wówczas Stettina. To tu kompozytorka poznała Carla Loewego (1796-1869) – swego mistrza, wtedy już bardzo znanego i poważanego twórcę nie tylko w samych Niemczech, ale i w Europie. Już sześć lat po ich pierwszym spotkaniu, Mayer debiutowała jako autorka swojej pierwszej symfonii. Utwór miał premierę w Szczecinie i otworzył jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.


O życiu i twórczości tych dwojga muzyków słuchacze sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie dowiedzieli się w piątek, 14 kwietnia 2023 roku, od znawców tematu – Reinharda Wulfhorsta – prawnika i muzyka, założyciela wydawnictwa muzycznego Edition Massonneau Schwerin oraz Michała Dębowskiego – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Spotkanie z nimi było doskonałym wstępem do koncertu symfonicznego, który tego samego wieczoru odbył się w złotej sali Filharmonii.


Zabrzmiały pieśni Loewego i Mayer m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głosy solowe i fortepian. W piątek po raz pierwszy usłyszeliśmy je w nowej wersji – zamówionej przez Filharmonię orkiestracji Piotra Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat w Paryżu, bardziej znanego nad Sekwaną, niż nad Wisłą. Jest autorem licznych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. W swoich dziełach wykorzystuje niemal wszystkie gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, wśród których zauważyć można m.in. aleatoryzm i sonoryzm wielotonowy.


Warto podkreślić, że w 2002 roku Piotrowi Mossowi przyznano we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.


Pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza doskonale zaśpiewali: sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel oraz Mariusz Godlewski (baryton). Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana i Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł kompozytorów żyjących w Szczecinie w XIX wieku.


Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-05-14, godz. 22:38 Już wkrótce 20. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [POSŁUCHAJ] 19 maja rozpocznie się wyjątkowy festiwal poświęcony muzyce dawnej. Przed nami cztery niepowtarzalne wydarzenia z udziałem artystów z kraju i zagranicy… » więcej 2023-05-15, godz. 17:04 Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego świętuje 70-lecie [POSŁUCHAJ] Wśród wielu zaproszonych gości honorowe miejsce zajęła Jolanta Szyrocka – wdowa po Mistrzu Janie, bez którego nie byłoby Jubileuszu 70-lecia Chóru Akademickiego… » więcej 2023-05-18, godz. 12:39 Profesor Tomasz Bugaj | „Pracuję tylko na starych, papierowych partyturach...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Prowadzenie przez prof. Tomasza Bugaja obchodzącego 50-lecie pracy artystycznej Wielkiej Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2023-05-14, godz. 23:36 Kontrapunkt w nowej formule [RELACJA] Kontrapunkt jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, odbywający się w Szczecinie od blisko 60 lat przyjmuje formułę biennale. Zatem najbliższa… » więcej 2023-05-15, godz. 00:22 Szwajowa niedziela w Starej Rzeźni [POSŁUCHAJ] 14 maja 2023 odbyła się ósma już Szwajowa Niedziela (organizowana nieprzerwanie od 2016 roku) w gościnnych progach Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni… » więcej 2023-05-15, godz. 00:36 Noc Muzeów 2023 w Szczecinie [RELACJA] Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 w Berlinie. Impreza spotkała się z tak dużym i pozytywnym oddźwiękiem, że zaczęły powstawać podobne… » więcej 2023-05-15, godz. 00:53 Dęby ocalają pamięć, także w Świnoujściu [POSŁUCHAJ] Program edukacyjny "Katyń... ocalić od zapomnienia" został zainicjowany w 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych… » więcej 2023-05-07, godz. 14:40 Mikołaj Majkusiak na 5. Festiwalu Szczecin Classic. Prawykonanie jego „Concerto in Dance” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kompozytor, multiinstrumentalista, wirtuoz akordeonu. Klasyczne wykształcenie muzyczne łączy z fascynacją jazzem, elektroniką, muzyką ilustracyjną – wieloma… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 Saksofon w roli głównej. Rozmowa z profesorem Dariuszem Samólem saksofonistą, organizatorem Międzynarodowego Festiwalu… Do klasy profesora Dariusza Samóla młodzi muzycy zjeżdżają z całej Polski, bo to właśnie tu w Szczecinie mają szansa na najlepszą edukację. Profesor… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 "Reporter powinien mieć zawsze 40 lat" - Paweł Smoleński nie żyje. „W świecie Herodota niemal jedynym depozytariuszem pamięci jest człowiek. Żeby więc dotrzeć do tego, co zapamiętane, trzeba dojść do człowieka, a jeżeli… » więcej
3536373839