Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Bulb Boy 2 - Jar of Despair
Bulb Boy 2 - Jar of Despair
Ponad 10 lat temu człowiek-żarówka podbił moje serce. Oderwana od rzeczywistości przygodówka była wypadkową totalnej abstrakcji i horroru, ale gracze ją pokochali. Minęła ponad dekada i polskie studio Bulbware wydało kontynuację, Bulb Boy 2: Jar of Despair. I ponownie ta krótka, klimatyczna przygoda jest dziwna, z lekką nutką grozy i szaleństwa. Podoba mi się. Znów.

Grę do recenzji otrzymaliśmy od twórców, studia Bulbware.
Recenzja Bulb Boy 2: Jar of Despair

"Pokonać potwory? Zrobione. Uratować Bulbhouse? Zrobione. Rodzina w komplecie? Tak jest. Wszystko więc wydaje się być w porządku... Ale nie na długo!" Tym tekstem twórcy zapowiedzieli kontynuację przygód człowieka-żarówki, który tym razem zapuszcza się w odmęty piwnicy dziadka, opanowanej przez zmutowany dżem. Brzmi smacznie, nieprawdaż? Jak to w piwnicy bywa, za każdym rogiem czai się coś strasznego, cienie układają się w niepokojące kształty, a mózg dopowiada sobie całą resztę.

Przyznaję, po Bulb Boy 2 oczekiwałem powiewu nowości, zwłaszcza po tylu latach. Otrzymałem jednak grę bardzo podobną, ze znaną mi oryginalną stylistyką graficzną inspirowaną kreskówkami z lat 90. Z podobnymi elementami przygodówki typu point'n'click z horrorem. Czy to źle? Nigdy w życiu. Groteska, lepkie galaretowate kreatury, obrzydliwe szczegóły, przy których słoik robactwa wydaje się wzorem piękna. Ale taki jest urok tej produkcji, za to ją uwielbiamy.

Warto tu wspomnieć, że historia pierwszego Bulb Boy'a jest wyjątkowa. Zwrócił na nią uwagę najpopularniejszy wtedy na świecie jutuber PewDiePie, który pomógł ją wypromować. Potem zainwestował i powstała mobilka Poopdie (wydana też na Switcha, ale nadal czekam na wersję PC), a potem... duet twórców się rozstał. Szymon stworzył recenzowaną przeze mnie grę Bad Cheese, a Artur dowiózł Bulb Boy 2. Na całe szczęście te zawirowania nie wpłynęły na przede wszystkim oryginalny wygląd produkcji. To nadal ten sam dziwny klimat jak w roku 2015.

Wyprawa do piwnicy po dżem nadal obfituje w niesamowite, wręcz chore akcje, miesza grozę z groteską, zachwyca kolorystyką, klimatem. W przygodzie oczywiście uczestniczy wierny towarzysz Ćmopies, a Dziadek Naftalin nadal pozostaje zupełnie bezużyteczny. Gra polega na unikaniu kleistych zagrożeń, rozwiązywaniu zagadek, robieniu mini gier i finalnie pozbyciu się wielkiego zagrożenia. No i odkręcaniu własnej głowy, jak na człowieka-żarówkę przystało. Nie jest wyzwaniem, ale też nie przechodzi się sama. To klasyczny point-and-click, podzielony na krótkie rozdziały.

Tytuł jest krótki, tak jak ta recenzja, ale wciągający, ociekający klimatem pierwowzoru, z bardzo oryginalną stylistyką. Na moją ocenę zapewne wpłynął sentyment, bo jednak jedynkę uwielbiam. Za przygodę, wygląd, dźwięki, tę dziwność. I Bulb Boy 2: Jar of Despair jest bardzo podobny. Może i zabrakło mi więcej nowości, ale bawiłem się doskonale. Ocena 7.5/10
 

Zobacz także

2026-06-06, godz. 08:01 Forza Horizon 6 [Xbox Series X] Bez hamulców zacznę od konkretu. Dla fanów zręcznościowych wyścigów to pozycja obowiązkowa. Jako miłośnik arcade'owego ścigania się - zwłaszcza… » więcej 2026-06-06, godz. 08:01 007 First Light [PlayStation 5] Dawno nie grałem w tak filmową grę. To aż prawie "growy" film. Trudno się z drugiej strony dziwić, skoro 007: First Light opiera się na jednej z najsłynniejszych… » więcej 2026-06-06, godz. 08:01 Auto Fuszerka [PC] Z fachowcami bywa różnie – trafiają się ci, którzy sumiennie wykonują swój fach, są też tacy, którzy u siebie i u obcego robią inaczej. Wśród nich… » więcej 2026-06-06, godz. 08:01 Project Aurora [PC] To nie będzie przyjemna recenzja ani dla mnie, ani dla was. Niestety czasem się zdarza, że gra w teorii spełnia wszystkie kryteria, żeby mnie porwać, ale… » więcej 2026-05-30, godz. 08:01 Yoshi and the Mysterious Book [Switch 2] Większości graczy Yoshi kojarzy się raczej z drugim planem w grach Nintendo, warto jednak pamiętać, że zielony dinozaur nie po raz pierwszy jest głównym… » więcej 2026-05-30, godz. 08:01 Phonopolis [PC] Jeśli ktoś nie jest w stanie pojąć, że gry to także kultura, często jakościowa, to wystarczy takiej osobie pokazać dowolną produkcję czeskiego studia… » więcej 2026-05-30, godz. 08:01 The Caribou Trail [PC] Sześć miejsc, sześć jednakowych figur z brązu – patrzące w dal Karibu, czyli renifer tundrowy. Cztery stoją we Francji, jedna w Belgii, a jedna w Turcji… » więcej 2026-05-23, godz. 08:01 Mixtape [Xbox Series X] Narracyjna gra przygodowa Mixtape mocno podzieliła graczy. Część zarzuca jej, że ma mało mechanik i że "przechodzi się sama". Nie, nie przechodzi i przypomnę… » więcej 2026-05-23, godz. 08:05 Tomodachi Life: Living the Dream [Switch 2] Już prawie 20 lat awatary Mii są ikonami konsol Nintendo. Pojawiły się one na pierwszym Wii i zostały z nami do teraz. Co prawda ich udział trochę zmalał… » więcej 2026-05-23, godz. 08:01 Story of Seasons: Grand Bazaar [PlayStation 5] Z tą grą jest tak, jak z tym rzadko spotykanym rodzajem ludzi, których lubi się po wymianie zaledwie dwóch zdań. Może nie mają aparycji, do których przyzwyczaiły… » więcej
12345