Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Spotkanie szefów grup politycznych Parlamentu Europejskiego, między innymi na temat artykułu 7. traktatu unijnego, odbyło się w poniedziałek w Strasburgu. Część polskich europosłów przekonuje, że PE powinien zakończyć przygotowania do uruchomienia tego artykułu wobec Polski, skoro na taki krok zdecydowała się już Komisja Europejska.
Szefowie grup politycznych nie podjęli decyzji. Wiadomo jedynie, że temat Polski został poruszony. Spotkanie było zamknięte dla mediów. Kolejne zaplanowano na czwartek.

Marek Jurek, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uważa, że decyzja o zaprzestaniu przygotowań do artykułu 7. przez Parlament Europejski może zapaść niebawem. Europarlament miał wysłać misję do Polski, która zbadałaby praworządność. Na tej podstawie sporządzony miał zostać raport i uruchomiony artykuł 7. Zdaniem Marka Jurka, to niepotrzebne dublowanie działań, skoro artykuł wdrożyła już Komisja Europejska.

- Jeżeli pomysł rodzi się w dwóch miejscach, to jeśli w jednym zostanie podjęty, to w pozostałych jest niepotrzebny - ocenia Jurek.

Przeciwnego zdania jest Michał Boni, europoseł z ramienia Platformy Obywatelskiej. Według niego, w postępowaniu dotyczącym Polski KE i PE uzupełniają się. - Swoje zadanie ma do wykonania Komisja Europejska, ale także europarlament - uważa Boni.

Parlament Europejski rozpoczął przygotowania do wdrożenia artykułu 7. w listopadzie ubiegłego roku, a Komisja wdrożyła artykuł w grudniu.

Wdrożenie artykułu 7. było reakcją między innymi na zmiany w polskim sądownictwie, częściowo - zdaniem Komisji Europejskiej - niekonstytucyjne. Wydano rekomendację dla Polski. W kolejnym kroku przywódcy państw unijnych mogą zdecydować o nałożeniu sankcji bądź ograniczeniu praw Polski jako członka Rady Europejskiej. Decyzja w tej sprawie musi jednak być jednomyślna. Przeciwko sankcjom wobec Polski opowiadały się Węgry.
Relacja Karola Surówki/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty