Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Rządowy projekt wprowadza mechanizm wakacji składkowych, czyli zwolnienia z ZUS-u przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych. źródło: https://www.facebook.com/KancelariaSejmu/
Rządowy projekt wprowadza mechanizm wakacji składkowych, czyli zwolnienia z ZUS-u przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych. źródło: https://www.facebook.com/KancelariaSejmu/
Poseł Koalicji Obywatelskiej, Dariusz Rosati wniósł o odrzucenie rządowego projektu o szczególnych instrumentach wsparcia w sytuacji epidemii koronawirusa.
Jednocześnie zaapelował do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, by skierowała pod obrady propozycje autorstwa KO. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tych propozycji, które mają ograniczyć wpływ COVID-19 na gospodarkę.

Dariusz Rosati mówił podczas debaty, że zaproponowane przez rząd rozwiązania są niewystarczające.

- Ponad połowa tego aktu prawnego to są poprawki do poprzedniej ustawy, którą przyjęliśmy 10 dni temu. W ogóle cały projekt aktu prawnego - w istocie rzeczy - w bardzo niewielkim stopniu przynosi rozwiązania ważne dla pracodawców i pracowników. W ogromnej części poświęcony jest uproszczeniu procedur administracyjnych; można powiedzieć, że rząd i administracja państwowa zajmują się w tym projekcie sami sobą - ocenił Dariusz Rosati.

Rządowy projekt wprowadza mechanizm wakacji składkowych, czyli zwolnienia z ZUS-u przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych.

Rada Ministrów proponuje też wydłużenie tak zwanego "postojowego" do 3 miesięcy dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. Dotychczas świadczenie to było wypłacane przez miesiąc. Kolejnym punktem projektu jest wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu dla firm, w celu zachowania płynności finansowej.

Koszt zaproponowanych rozwiązań ma wynieść ponad 11 miliardów złotych.
- Można powiedzieć, że rząd i administracja państwowa zajmują się w tym projekcie sami sobą - ocenił Dariusz Rosati.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty