Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Obóz Auschitz-Birkenau. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Obóz Auschitz-Birkenau. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Niemiecki dziennik "Allgaeuer Zeitung", po interwencji polskiej ambasady w Berlinie, usunął zwrot "polski obóz koncentracyjny". Określenie znalazło się w artykule internetowym dziennika.
Polska Ambasada w Berlinie żądała od redakcji szybkiego sprostowania tego fałszywego określenia.

Artykuł ukazał się na stronie internetowej w sobotę wieczorem. Gazeta, omawiając historię Enegelberta M., napisała, że był on jednym z ostatnich więźniów, któremu w "polskim obozie koncentracyjnym Auschwitz" wytatuowano obozowy numer na ramieniu. Aktualizacja dokonana przed południem usunęła określenie "polski".

Rzecznik prasowy polskiej ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś mówił Polskiemu Radiu, że natychmiast do redakcji "Allgaeuer Zeitung" w Kemtpen zostało wysłane pismo z żądaniem sprostowania.

"Sformułowania takie jak "polskie obozy koncentracyjne", czy "polskie obozy zagłady", czy też "obozy koncentracyjne w Polsce" są nie tylko obraźliwe dla Polaków i polskich obywateli, którzy cierpieli i ginęli w tych obozach, ale również dla ich rodzin i całego polskiego społeczeństwa" - powiedział rzecznik.

Rzecznik prasowy polskiej ambasady zapewnił, że Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie oraz polskie placówki konsularne zawsze będą interweniować w sytuacjach, gdy będzie fałszowana historia Polski i gdy będzie szkalowane dobre imię Polski i Polaków.
Relacja Waldemara Maszewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty