Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 110 milionów złotych w ramach dodatku solidarnościowego - poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.
Jak wyjaśniła Informacyjnej Agencji Radiowej, do tej pory wpłynęło prawie 89 tysięcy wniosków w tej sprawie. Zakład wypłacił dodatki dla blisko 85 tysięcy osób. Prezes Uścińska wyjaśniła, że najczęściej o środki wnioskują kobiety - 59 procent. Jeśli chodzi o podział wiekowy to najwięcej wniosków składają osoby młode.

O to świadczenie, którego inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda, mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca tego roku pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Wysokość dodatku to 1400 złotych miesięcznie. Jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym złożony został wniosek w tej sprawie.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa. O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).
Gertruda Uścińska wyjaśniła, że do tej pory wpłynęło prawie 89 tysięcy wniosków w tej sprawie. Zakład wypłacił dodatki dla blisko 85 tysięcy osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty