Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Katedra przed pożarem. Widok od strony prezbiterium. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_%C5%9Bw._Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Nantes
Katedra przed pożarem. Widok od strony prezbiterium. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_%C5%9Bw._Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Nantes
Premier Francji Jean Castex obiecuje pomoc państwową w rekonstrukcji katedry w Nantes. W sobotę rano w jej wnętrzu wybuchł pożar. Najprawdopodobniej ogień został celowo podłożony.
Premier Francji Jean Castex obiecuje pomoc państwową w rekonstrukcji katedry w Nantes. Dzisiaj rano w jej wnętrzu wybuchł pożar. Najprawdopodobniej ogień został celowo podłożony.

Na miejscu tragedii premier Jean Castex chwaląc profesjonalizm strażaków i doskonałą koordynację pozostałych służb powiedział, że chciałby z tego miejsca, spod stóp katedry, skierować do mieszkańców Nantes i do katolików tego miasta słowa solidarności ze strony narodu francuskiego w obliczu tego dramatu. Zapewnił, że państwo pośpieszy z pomocą w odbudowie świątyni.

Strażacy, którzy od rana walczyli ze skutkami pożaru, stwierdzili, iż barokowe organy zostały całkowicie zniszczone. Podest, na którym stały grozi zawaleniem. Ich zdaniem cudem ocalały renesansowe nagrobki ostatniego króla Bretanii, Franciszka II i jego żony. Zniszczony jest natomiast zabytkowy, kilkusetletni witraż.

Według prokuratora najbardziej prawdopodobna wersja dotycząca pożaru, to celowe podłożenie ognia w trzech miejscach.
Relacja Marka Brzezińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty