Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

FBI. Fot. www.wikipedia.org / FBI Photos
FBI. Fot. www.wikipedia.org / FBI Photos
Prezydent Donald Trump wysyła agentów federalnych do miast z wysokim poziomem przestępczości. W pierwszej kolejności służby pojawią się w Chicago.
W ramach operacji LeGend, funkcjonariusze mają pomagać w zaprowadzaniu porządku.

W Chicago mają pojawić się dodatkowi agenci FBI, Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego oraz pracownicy US Marshals, służby podlegającej Departamentowi Sprawiedliwości.

"Każdy Amerykanin, bez względu na zarobki, kod pocztowy czy pochodzenie, powinien chodzić po ulicach wolnych od przestępczości i lęku" - mówił Donald Trump, zarzucając samorządowcom z miast z wysoką przestępczością, że "unikają czynienia tego, co niezbędne".

Wysłaniu służb federalnych do Chicago sprzeciwiają się władze lokalne. Gubernator stanu Illinois, Demokrata J.B. Pritzker powiedział, że "nie będzie wspierał prób podważania praw i wolności obywatelskich". Nawiązał przy tym do wydarzeń w Portland, gdzie agenci federalni użyli siły do rozpędzenia demonstracji.

Z kolei burmistrz Chicago Lori Lightfoot w poniedziałek wysłała krytyczny list do prezydenta, zarzucając Donaldowi Trumpowi grę zamiast niezbędnych działań. W ostatnich godzinach złagodziła ton. Zapowiedziała współpracę z dodatkowymi służbami, ale "bez akceptowania dyktatury".

Tylko w miniony weekend w Chicago postrzelono co najmniej sześćdziesiąt trzy osoby. Dwanaście śmiertelnie. Od początku roku w strzelaninach zginęło ponad 400 osób, a rannych zostało niemal dwa tysiące.
Relacja Piotra Orłowiskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty