Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Mszą świętą o godzinie 10:30 w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpocznie się II Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej.
Po południu działaczom solidarnościowym wręczone zostaną odznaczenia państwowe "Krzyże Służby Niepodległości".

Jak powiedział Polskiemu Radiu członek Solidarności Walczącej na Dolnym Śląsku Artur Adamski, pomimo wielkich zasług, wielu bohaterów Solidarności jest wciąż niedocenianych i zapomnianych.

- Gdyby nie trud, odwaga i determinacja tych ludzi zmiany, których doczekaliśmy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych albo by nie nadeszły wcale, albo byłyby tylko zmianami kosmetyczne. Gdyby nie nacisk tych środowisk niepodległościowych, zdeterminowanych i działających bardzo twardo i rozwijających swoją aktywność, również poza terenem Państwa Polskiego - dodał Adamski.

Artur Adamski dodaje, że ruch prasy tak zwanego drugiego obiegu, rozmontowywał strukturę komunistyczną, wydając prasę w języku polskim, czeskim, litewskim.

W ramach zjazdu, w południe odsłonięta zostanie także tablica upamiętniająca Wojciecha Ziembińskiego, inicjatora pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie. Rodzinie działacza niepodległościowego zostanie wręczony Krzyż Wolności i Solidarności.
Organizatorem II Zjazdu Formacji Niepodległościowych jest Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.
- Gdyby nie nacisk tych środowisk niepodległościowych, zdeterminowanych i działających bardzo twardo i rozwijających swoją aktywność, również poza terenem Państwa Polskiego - dodał Adamski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty