Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Sejm uchwalił ustawę dotyczącą przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Za głosowało 423 posłów, 11 było przeciwnych, wstrzymało się 9 osób.
Posłowie rozpatrywali przepisy z czterech projektów ustaw związanych ze zwalczaniem epidemii - Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL.

Głównym projektem została propozycja PiS-u. Zakłada ona między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem.

Podczas prac w komisji zdrowia przyjęto do projektu poprawki. Jedna z nich zakłada, aby żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej, delegowani do zadań przy epidemii, mieli prawo do 100-procentowego uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji. Takie prawo zyskają też pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19, i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Ustawa nakazuje obowiązek noszenia maseczek i przyłbic. Sprzedawcy będą mogli odmówić obsłużenia klientów bez zasłoniętej twarzy. Przyjęto też poprawki, dzięki którym, na przykład, ratownicy medyczni czy wojskowi przejdą szkolenie, by móc pobierać wymazy do testów na obecność koronawirusa.

Zgodnie z ustawą, do pracy w szpitalach zajmujących się pacjentami z COVID-19 będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej. Taką zgodę będzie można przyznać "osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium państw UE".

Podczas prac nad przepisami przyjęto też poprawkę mówiącą o tym, że "w razie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby samorząd może dokonać zamówień na usługi lub dostawy bez zastosowania przepisów prawa zamówień publicznych, ale w terminie 14 dni musi zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o firmie lub podać imię i nazwisko podmiotu, z którym zawarł umowę na wykonanie zamówienia". Przywrócono też przepisy mówiące, że nie będzie można oddelegować do pracy osoby wykonującej zawód medyczny, która ma dziecko do 14 lat.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z zapowiedziami marszałka Tomasza Grodzkiego, izba zajmie się nią w poniedziałek - 26 października. Posiedzenie ma się rozpocząć o 16.00.
Relacja Przemysława Lisa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty