Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech mają w poniedziałek wznowić pełne dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi do krajów unijnych zgodnie z umową. W ubiegłym tygodniu dostawy zostały zmniejszone z powodu modernizacji jednej z fabryk, co ma pozwolić na zwiększenie produkcji w przyszłości.
Ostatni komunikat firm Pfizer i BioNTech jest sprzed 10 dni i informuje o powrocie do pierwotnego harmonogramu dostaw właśnie 25 stycznia. W połowie lutego mają się rozpocząć zwiększone dostawy. Jednak pod koniec ubiegłego tygodnia kilka krajów, poirytowanych zmniejszeniem dostaw, sygnalizowało Komisji Europejskiej, że nie mają jeszcze gwarancji pełnych dostaw.

Ta sprawa była jednym z tematów wideoszczytu unijnych przywódców w ostatni czwartek. "Szczepienia powinny być przyspieszone. Dlatego zobowiązania dotyczące dostaw preparatów, podjęte przez koncerny, muszą być przestrzegane" - relacjonował ustalenia szef Rady Europejskiej Charles Michel.

W niedzielę, w jednym z wywiadów zapowiedział, że Unia Europejska zmusi firmy farmaceutyczne do przestrzegania kontraktów w sprawie dostaw szczepionek. Mówił o wszelkich dostępnych środkach prawnych.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty