Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Łódzka spółka biotechnologiczna Mabion chce produkować szczepionkę przeciw Covid-19. Mabion zawarł trzyletnią umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii do produkcji.
Na przełomie II i III kwartału ma się rozpocząć w Polsce produkcja szczepionki. Polski Fundusz Rozwoju i spółka Mabion podpisały w tej sprawie porozumienie. Na jego mocy polska spółka biotechnologiczna może pozyskać do 40 milionów złotych na zwiększenie mocy produkcyjnych niezbędnych do seryjnego wytwarzania szczepionek przeciwko Covid-19.

Prezes spółki Mabion Maciej Wieczorek powiedział, że rozmowy z firmą Novavax rozpoczęto kilka miesięcy temu. - Bardzo się cieszymy ze wsparcia PFR-u dla tego projektu. Oczywiście rozumiemy, jaka odpowiedzialność za ten projekt i szczepionkę spoczywa na nas, w wymiarze nie tylko biznesowym, ale i społecznym. Mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok ku zbudowaniu znaczących mocy produkcyjnych nowoczesnych szczepionek w Polsce - dodał.

Według przewidywań spółki Mabion, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie roku.

Polska ma zakontraktowanych około 8 milionów dawek szczepionki Novavax. W lutym firma złożyła do Europejskiej Agencji Leków wniosek o dopuszczenie preparatu do obrotu.

Mabion to polska firma biotechnologiczna, utworzona w marcu 2007 roku. Zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych.
Prezes spółki Mabion Maciej Wieczorek powiedział, że rozmowy z firmą Novavax rozpoczęto kilka miesięcy temu.
Relacja Agnieszki Jasik (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty