Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przedstawił koncepcję miejsca, które będzie upamiętniało polskie ofiary drugiej wojny światowej.
Polityk SPD mówił o "pionierskim kroku", który może okazać się kamieniem milowym w procesie polsko-niemieckiego pojednania.

Projekt uchwały wzywającej do utworzenia w Berlinie miejsca poświęconego Polakom zamordowanym w czasie niemieckiej okupacji został przyjęty przez Bundestag w październiku 2020 roku. Jego realizacją zajęło się niemieckie MSZ przy wsparciu polsko-niemieckiej komisji ekspertów.

- O należytą godność i pamięć wołają nie tylko ofiary reżimu hitlerowskiego. Pogodzenie się z przeszłością jest też podstawą naszej wspólnej drogi w przyszłość - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

Polityk SPD poinformował, że prace nad projektem miejsca pamięci trwały ponad pół roku. Koncepcja przewiduje także budowę pomnika.

- Pomnik ten będzie okazją do przypomnienia o polskich ofiarach, których cierpienia zbyt długo pozostawały odpryskiem w niemieckiej pamięci - powiedział minister Maas, dodając, że o lokalizacji pomnika zadecyduje już kolejny rząd.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty