Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/fraser_rush
Fot. twitter.com/fraser_rush
Apel stu osobistości przeciwko zagospodarowaniu wnętrz katedry Notre-Dame.
"Diecezja chce zniszczyć to, co ocalało z pożaru" - piszą autorzy deklaracji, i krytykują plany, które ich zdaniem negatywnie wpłyną na wystrój gotyckiej świątyni, częściowo zniszczonej w pożarze w kwietniu 2019 roku.

Autorzy apelu opublikowanego w Le Figaro stwierdzili, że "diecezja Paryża chce wykorzystać prace nad odbudową Notre-Dame aby przekształcić wnętrza katedry w projekt który całkowicie narusza jej wystrój i przestrzeń liturgiczną". "W projekcie są między innymi przenośne ławki, oświetlenie które zmienia kolor w zależności od pory roku, projekcje na ścianach" - wymienili autorzy deklaracji. Wyrazili obawę, że projekt diecezji będzie przypominał nowoczesne widowiska kulturowe które - ich zdaniem - "są bardzo często mieszanką kiczu i głupoty".

Apel zakończono wezwaniem do poszanowania oryginalnego wystroju katedry, zaprojektowanego w 19. wieku przez architekta Viollet Le Duc'a. "Szanujmy jego dzieło, prace artystów i rzemieślników którzy przekazali nam to arcydzieło, i zasady ochrony dziedzictwa kulturowego" - napisali autorzy odezwy.

Wśród sygnatariuszy apelu są między innymi członkowie francuskiej akademii, konserwatorzy zabytków, intelektualiści oraz znane postaci ze świata mediów, kultury i nauki.

Apel w Le Figaro opublikowano w przeddzień zatwierdzenia projektu zagospodarowania wnętrz katedry przez państwową komisję do spraw dziedzictwa kulturowego.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty