Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Mam nadzieję, że będzie możliwość wynegocjowania, razem z władzami węgierskimi, szóstego pakietu sankcji - powiedział prezydent Andrzej Duda. Spotkał się on we wtorek w Belwederze z nową prezydent Węgier, Katalin Novak. Politycy rozmawiali głównie o wojnie na Ukrainie.
Dla Katalin Novak to pierwsza zagraniczna wizyta po objęciu urzędu. Zapowiadała, że chce poprawić relacje polsko-węgierskie - przedstawiciele polskich władz krytykowali bowiem w ostatnich miesiącach brak determinacji węgierskiego rządu, jeśli chodzi o potępienie rosyjskich zbrodni i nakładanie sankcji na Moskwę.

Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu podkreślił, że docenia decyzję pani prezydent, aby pierwsze swoje kroki na stanowisku skierować do Polski.

"Mogę powiedzieć, że jesteśmy z panią prezydent ludźmi pochodzącymi ze świata podobnych wartości, podobnych ideałów. W takim też świecie żyjemy i taki świat chcemy urzeczywistniać - również swoją działalnością publiczną i polityczną. Zatem nie sądzę, żeby były między nami jakiekolwiek spory czy nieprozumienia. Sądzę, że pewnie będziemy realizowali podobne polityki w swoich krajach" - powiedział prezydent.

Jednym z tematów spotkania były unijne sankcje wymierzone w Rosję w związku z wojną na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przekonywał węgierską prezydent Katalin Novák do szóstego pakietu unijnych sankcji, gdyż jest on potrzebny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Prezydent powiedział, że Węgry nie mają takiego samego poziomu bezpieczeństwa energetycznego jak Polska, a środki europejskie mogłyby wpłynąć na dywersyfikację dostaw gazu w tym kraju.

"Węgrom będzie bardzo trudno wprowadzić działania dywersyfikacyjne, które są związane z poważnymi inwestycjami, jeżeli środki europejskie na odbudowę są dla Węgier zablokowane, zresztą podobnie jak dla Polski" - wskazał prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję na wynegocjowanie pakietu sankcji, który zaakceptują Węgry. Podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne Węgier stanowi także bezpieczeństwo Unii Europejskiej.

Węgry twierdzą, że potrzebują dodatkowych funduszy na zwiększenie możliwości dostaw z alternatywnych kierunków i minimum pięciu lat na modernizację swojej rafinerii pracującej obecnie na rosyjskiej ropie.

Katalin Novak to pierwsza w historii kobieta na stanowisku prezydenta Węgier. Została wybrana przez parlament 10 marca. Jest członkinią konserwatywnej partii Fidesz, a więc tego samego ugrupowania, do którego należy premier Węgier Viktor Orban.

Węgry są jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zezwala na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium. Ponadto Budapeszt nie poparł sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz. Te decyzje wpłynęły na ochłodzenie stosunków między Polską a Węgrami.

Z prezydent Węgier spotkał się także premier Mateusz Morawiecki.

Relacja Karola Surówki (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty