Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Słowacja. Fot. www.pixabay.com (domena publiczna)
Słowacja. Fot. www.pixabay.com (domena publiczna)
Słowacja zmniejszy swoją zależność od rosyjskiego gazu. O umowie na dostawy tego surowca z Norwegii poinformował dziś minister gospodarki.
Tymczasem słowacki premier Eduard Heger ogłosił, że gotowy do próbnego uruchomienia jest interkonektor gazowy pomiędzy Polską i Słowacją.

Premier Słowacji powiedział, że znalezienie alternatywnych źródeł dostaw surowców jest priorytetem jego rządu: "Wojna na Ukrainie pokazała nam, jak krucha jest stabilność energetyczna. Gazociąg pomiędzy Słowacją i Polską znacznie wzmocni nasze bezpieczeństwo."

Gazociąg został poddany ciśnieniu roboczemu, a jego operator rozpoczął testy urządzeń. Inwestycję sfinansowano ze środków unijnych, które wyniosły 54 miliony euro. Pozwoli ona na dostawy gazu z Norwegii oraz z polskiego gazoportu.

Słowacki minister gospodarki Richard Sulik poinformował, że jego kraj od czerwca zmniejszy o 65 procent swoją zależność od gazu z Rosji, dzięki kontraktowi na dostawy tego surowca z Norwegii. Jak zapowiedział minister, w pierwszej połowie lipca Słowacja będzie posiadać zapasy gazu, które wystarczą do końca przyszłej zimy.
Premier Słowacji powiedział, że znalezienie alternatywnych źródeł dostaw surowców jest priorytetem jego rządu: "Wojna na Ukrainie pokazała nam, jak krucha jest stabilność energetyczna.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty