Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jarosław Kaczyński. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Jarosław Kaczyński. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezes Prawa i Sprawiedliwości odwiedził w sobotę Podlasie, gdzie spotkał się z mieszkańcami Białegostoku i Bielska Podlaskiego.
Jarosław Kaczyński zapowiedział naprawę polityki mieszkaniowej. Prezes PiS w trakcie spotkania z mieszkańcami Białegostoku przyznał, że program "Mieszkanie Plus" nie jest sukcesem.

- Program "Mieszkanie Plus" rzeczywiście się nie udał. W tej chwili jest 42 tys. mieszkań oddanych i w budowie, to za mało. My to wiemy i w końcu dyktaturę deweloperów oraz te ogromne marże przełamiemy. Nawet jeżeli potrzebne byłoby do tego użycie twardej ręki - powiedział Kaczyński.
Jarosław Kaczyński powiedział, że przebiegające przez województwo podlaskie trasy - samochodowa Via Carpartia i kolejowa Rail Baltica - połączą południe i północ Europy. Zaznaczył, że te drogi mają być elementem wielkiego planu infrastrukturalnego w centrum naszego kontynentu. "To będzie nowa jakość, to także szansa dla tej ziemi, szczególnie jeśli to uzupełnimy trasą kolejową obok" - stwierdził.

"Inflacja to poważny problem"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Białegostoku, że inflacja to poważny problem, a jej główną przyczyną jest rosyjska inwazja na Ukrainę. Przekonywał, że innymi przyczynami szybkiego wzrostu cen są polityka energetyczna Unii Europejskiej oraz rządowa pomoc w czasie pandemii COVID-19, która wyniosła 200 miliardów złotych.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że to cena uratowania milionów miejsc pracy, a także oskarżył opozycję o szerzenie kłamstw na temat sytuacji gospodarczej w Polsce. "Dlatego jest potrzebna wielka akcja rozmowy z Polakami, te setki i tysiące spotkań, które chcemy odbyć - żeby ludzie usłyszeli prawdę" - mówił.

Większe wydatki na służbę zdrowia

Jarosław Kaczyński zapewnił także, że polska służba zdrowia będzie lepsza niż ta w krajach Europy Zachodniej, za sprawą stale zwiększających się na nią wydatków. W 2024 roku mają osiągnąć 6 procent PKB, a dwa lata później - 7 procent. "Idziemy w stronę zabezpieczenia naszemu społeczeństwu takiej ochrony zdrowia, jak jest na Zachodzie" - podkreślił.

"Patriotyzm to m.in. umacnianie polskiej armii"

Jarosław Kaczyński powiedział również, że Polacy muszą być narodem patriotycznym, aby w sytuacji zagrożenia bronić państwa, jak Ukraińcy. Dodał, że bez woli walki nie da się odeprzeć zewnętrznej agresji. Jarosław Kaczyński podkreślił, że sytuacja międzynarodowa wymaga połączenia wysokiego morale i kosztownego programu zbrojeń.

"Jeżeli się dobrze uzbroimy Rosjanie będą wiedzieli, że tu też napotkają twardy opór, tylko dużo silniejszy. Silniejszy w kwestii dużo lepszej, nowocześniejszej i liczniejszej broni - tylko wtedy będziemy mieli spokój" - mówił prezes PiS i dodał, że dopiero wtedy możemy liczyć na pomoc innych.

"14. emerytura będzie prawdopodobnie stałym świadczeniem"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił, że rząd będzie pomagać grupom najsłabiej uposażonym i najmniej zarabiającym. Podczas spotkania z mieszkańcami Bielska Podlaskiego wskazał, że w obecnej sytuacji związanej z inflacją, nie jest planowana podwyżka świadczenia 500+. Prezes PiS zapowiedział również utrzymanie jako stałej wypłaty czternastej emerytury.

- Nie przewidujemy w tej chwili podniesienia 500+, bo byłby to zbyt silny impuls proinflacyjny, to by szybko zostało zjedzone przez inflację i nic by z tego nie wyszło - mówił Kaczyński. Czternasta emerytura będzie prawdopodobnie stałym świadczeniem, ale przy tej inflacji to wyrównanie będzie wysokie - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes Jarosław Kaczyński dodał, że rząd PiS pomimo kryzysów, covidu i wojny nie ograniczył żadnego z programów społecznych.
Jarosław Kaczyński w trakcie spotkania z mieszkańcami Białegostoku przyznał, że program Mieszkanie Plus nie jest sukcesem.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty