Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Amerykański koncern Amazon wygrał z Komisją Europejską w unijnym sądzie w Luksemburgu. Sędziowie anulowali decyzję Brukseli nakazującą firmie zapłatę zaległych podatków wynoszących 250 milionów euro.
Komisja Europejska uznała przed kilkoma laty, że amerykański gigant nie płacił podatków od trzech czwartych swoich zysków, bo władze w Luksemburgu przyznały mu nielegalne korzyści. Komisja wyliczyła je na 250 milionów euro. Oceniła, że rząd pozwalał Amazonowi płacić mniejsze podatki niż inne spółki i tym samym sprawił, że amerykański koncern był w uprzywilejowanej pozycji.

Decyzję Brukseli Amazon zaskarżył do unijnego sądu, a ten przyznał mu rację.

- Brak selektywnej korzyści - ocenili sędziowie stwierdzając nieważność decyzji Komisji uznającej pomoc za niezgodną z rynkiem wewnętrznym. Ich zdaniem Komisja nie wykazała w należyty sposób, że doszło do nieuzasadnionego zmniejszenia obciążenia podatkowego europejskiej spółki zależnej grupy Amazon.

Orzeczenie jest ciosem w Komisję Europejską i komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager, która przed kilkoma laty wzięła na celownik amerykańskie firmy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty