Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Oliver Schnyder – pianista. Fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Oliver Schnyder – pianista. Fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
W 2020 roku świat obchodzi 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Jego dzieła wykonywane są najczęściej w historii. Zatem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie nie może ich zabraknąć.

Gdybyśmy przeanalizowali wszystkie dzieła kompozytora, znaleźlibyśmy dwie tematyki, które mogą być kluczem do zrozumienia jego życia i twórczości. W części utworów Beethoven wyraża bardzo osobiste, proste i płynące z serca uczucia. W dziełach z drugiej grupy, a jest ich zdecydowanie więcej, podejmuje motyw walki.

Życie Beethovena (1770-1827), przypadło na okres wielu zmian. W tych latach dzieje się Wielka Rewolucja Francuska, posadami Europy wstrząsa Napoleon oraz formuje się Święte Przymierze dla przywrócenia starego porządku. Na początku Beethoven myśli o społecznym kontekście swoich dzieł. Z czasem jego walka nabiera także wymiaru osobistego, wewnętrznych zmagań człowieka z rzeczywistością.

Koncert fortepianowy nr 5 Es-dur op. 73, który zabrzmiał w piątek (7.02.2020) w Filharmonii zawiera jedną z najbardziej wirtuozowskich partii solistycznych tego instrumentu w historii. Jednak nie jest ona celem samym w sobie. To środek wyrazu idei bohaterstwa. Tę samą myśl podejmuje Symfonia nr 3 Es-dur „Eroica” op. 55, której wykonanie jak i Koncertu fortepianowego, licznie zgromadzona szczecińska publiczność nagrodziła gorącymi brawami. W częściach dzieła: Allegro, Marsz żałobny, Scherzo i Finał, oddane są emocje bohatera, który chociażby umarł, to pozostawi swoje idee wiecznie żywymi. Początkowo miała nosić tytuł „Napoleon”, ale kompozytor zmienił go na wieść o cesarskiej koronacji Bonapartego.

Solistą wieczoru był Oliver Schnyder, znakomity pianista ze Szwajcarii koncertujący ze słynnymi orkiestrami, m.in. Academy of Saint Martin in the Fields, Baltimore Symphony Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra London, Korean Symphony Orchestra i wszystkimi głównymi orkiestrami szwajcarskimi.

W Szczecinie z pianistą zagrała Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Rune Bergmanna.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-08-18, godz. 20:00 Statuetkę dla Vity Marii Drygas odbierała producentka filmu "Danger Zone" Vita Żelakevicute W konkurencyjnym świecie turystyki niewiele jest dzisiaj doświadczeń, które są nieosiągalne. „Danger Zone” zagłębia się w świat turystyki wojennej… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Agata Kulesza w Ińsku Agata Kulesza znana aktorka teatralna i filmowa była gościem specjalnym 51. Ińskiego Lata Filmowego. Na festiwalu przedpremierowo pokazywano film Adriana Panka… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Podsumowanie 51.Ińskiego Lata Filmowego Złote rybki czyli nagrody Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Jak co roku jury składające się z kilkunastu widzów Festiwalu przyznaje nagrodę w dwóch kategoriach:… » więcej 2024-08-18, godz. 19:30 Trio Animato | „W Chinach przyjmowano nas z niezwykłymi honorami...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Założona w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającą grupą kameralną w Szczecinie. Od wielu lat zespół kontynuuje dzieło Mistrza… » więcej 2024-08-12, godz. 18:30 W piątek wystartowało Ińskie Lato Filmowe [RELACJA] Po raz 51. W ińsku rozpoczęło Lato Filmowe. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 1973 roku. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Bohdan Kowalski – ówczesny… » więcej 2024-08-13, godz. 13:22 Szczecińscy aktorzy w filmie Tobiasa Lenela [ROZMOWA] Maria Dąbrowska, Beata Zygarlicka, Katarzyna Nowak, Adrianna Janowska-Moniuszko, Adam Kuzycz-Berezowski, Paweł Niczewski i Mateusz Wiśniewski - to szczecińscy… » więcej 2024-08-12, godz. 18:06 Finał Markowego Festiwalu [RELACJA] Niedziela, 11 sierpnia to ostatni dzień Markowego Festiwalu. Jeszcze tylko spotkanie z wybitnym aktorem, Andrzejem Sewerynem o 17, a o 19-tej kolejny koncert… » więcej 2024-08-06, godz. 17:24 Kulturalny Szczecin od strony wody - czyli Trochę kultury na regatach [Część druga] Pisarze, księgarze, aktorzy, żeglarze, przewodnicy miejscy oraz miłośnicy Szczecina - oni wszyscy odwiedzili studio Radia Szczecin w Morskim Centrum Nauki… » więcej 2024-08-06, godz. 13:45 Kulturalny Szczecin od strony wody - czyli Trochę kultury na regatach [Część pierwsza] Pisarze, aktorzy, przewodnicy miejscy, muzycy, artyści fotograficy i artyści performatywni... Wszyscy kochający Szczecin, Odrę i Bałtyk (bo jak wiadomo Szczecin… » więcej 2024-07-28, godz. 20:00 51 Ińskie lato Filmowe już za chwilę. Ubiegłoroczne jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe było wielkim wydarzeniem. Przez 10 dni od rana po późnej nocy wiele atrakcji zajmowało stałych bywalców… » więcej
12345