Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Salon Książki Biograficznej gościł w Szczecinie Michała Danielewicza autora biografii reżysera filmowego Aleksandra Forda. Książka nosi tytuł "Ford.Reżyser".
"Obraz człowieka wyłaniający się z dostępnych przekazów i wspomnień daleki jest od jednoznaczności. Komunista w mercedesie. Pamiętliwy satrapa, który wchodząc na plan filmowy każdego członka ekipy wita serdecznym uściskiem dłoni. Twórca chętnie korzystający z politycznych koneksji, którego Polański wspomina jako „niebywale kompetentnego filmowca”. W swych filmach nieraz podważa narodowe mity, ale potrafi je też podsycać. W swym środowisku budzi przeważnie niechęć. Kiedy w marcu ’68 staje się głównym celem ataków w świecie filmowym, nikt nie staje w jego obronie".
Aleksander Ford to twórca nagrodzonej w Cannes „Piątki z ulicy Barskiej" i widowiskowej produkcji "Krzyżacy", którą obejrzało w kinie ponad 33 miliony widzów.
Salon Książki Biograficznej to projekt Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" w Szczecinie, gdzie realizowane są spotkania z autorami ciekawych biografii.
 

Zobacz także

2019-06-27, godz. 18:48 Magda Omilianowicz i Michał Fajbusiewicz - "Fajbus. 997 przypadków z życia" Twórca kultowego programu "997", który przez lata elektryzował całą Polskę. Człowiek orkiestra, dziecko szczęścia, miłośnik dobrej zabawy, dziennikarz… » więcej 2019-06-10, godz. 08:25 "Stulecie winnych". Spotkanie z Ałbeną Grabowską [ROZMOWA] Średnio trzy miliony widzów - tyle wynosiła oglądalność serialu TVP "Stulecie Winnych". Film powstał na podstawie trylogii Ałbeny Grabowskiej, w rolach… » więcej 2019-06-02, godz. 15:55 Maciej Melecki - "Bezgrunt" [ROZMOWA] W wydawnictwie WBPiCAK w Poznaniu ukazał się dziesiąty tom poetycki Macieja Meleckiego - "Bezgrunt". Pomieszczone w nim wiersze to hipnotyzujący zapis stanów… » więcej 2019-05-26, godz. 14:09 Mirosław Wlekły - "Raban! O kościele nie z tej ziemi" [POSŁUCHAJ] Jaki jest Kościół XXI wieku? Kościół katolicki tych, którzy wzięli sobie do serca słowa papieża Franciszka: "Chcę, byście poszli na ulicę robić raban… » więcej 2019-05-19, godz. 15:23 Patrycja Dołowy - "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu" [POSŁUCHAJ] Kiedy matka zostawia dziecko, pada pytanie: kiedy wrócisz? W takich sytuacjach matka mówi często: wrócę, gdy będziesz spać. W swojej książce "Wrócę… » więcej 2019-05-14, godz. 09:21 Marek Stelar - "Blask" [ROZMOWA] Trzy plany czasowe, trzy wydarzenia, trzy nacje (Polacy, Niemcy i Żydzi) i jeden wspólny mianownik: ten sam przez siedemdziesiąt lat - taka w największym skrócie… » więcej 2019-04-28, godz. 14:29 "Biblia diabła" Leszka Hermana walczy o Nagrodę Wielkiego Kalibru [ROZMOWA] "Biblia diabła" czyli trzecia książka, szczecinianina Leszka Hermana, znalazła się na długiej liście najważniejszej nagrody literackiej dla powieści kryminalnych… » więcej 2019-04-14, godz. 15:13 Michał Rusinek - "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki" [ROZMOWA] Jak podrywać? Jak sprzedawać? Jak się leczyć? Jak tatuować? Jak być inteligentem? Michał Rusinek, przenikliwy i niestrudzony tropiciel językowych niezręczności… » więcej 2019-04-07, godz. 15:24 Karolina Żebrowska - "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu" [POSŁUCHAJ] Spódnica z pieluchy, sukienka ze spadochronu czy zimowy płaszcz z wojskowego uniformu - to tylko jedne z wielu przykładów na to, że Polki potrafiły się… » więcej 2019-03-31, godz. 15:11 Ewa Winnicka i Dionisios Sturis - "Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey" [ROZMOWA] Fakty są takie: 14 sierpnia 2011 roku na wyspie Jersey, Damian Rzeszowski, trzydziestoletni Polak, morduje nożem teścia, synka, potem córkę, jej przyjaciółkę… » więcej
2021222324