Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [www.fundacjadf.pl]
fot. [www.fundacjadf.pl]
"Piwnica Mozarta" - taki tytuł nosi najnowsza książka poetycka wydana w tym roku w Warszawie przez Fundację Duży Format. Jej autorem jest Jarosław Trześniewski-Kwiecień - poeta, prozaik, eseista, publicysta, sędzia w stanie spoczynku. Zadebiutował poetycko w 1999 roku tomem wierszy "W stronę Beethovena". W kolejnych latach wydał "Pomarańczowy zeszyt" (2003), "Casus mixtus" (2009), "Sonaty i repertoria" (2014) oraz "Nadejście" (2016).
Kazimierz Brakoniecki, komentując jego najnowszy tom, zwraca uwagę na konceptualizm i dający do myślenia sposób, w jaki Trześniewski-Kwiecień "łączy sprawy etyczne z muzycznymi, wielkiego Mozarta i wielkiego (głuchego) Beethovena z historią, historiozofią, strasznym XX wiekiem; losy rodziny z dramatem wojny, minihistorię z wielką historią". Akcentuje przy tym podejmowany przez poetę "wątek głuchoty-słyszalności-wrażliwości na muzykę", który - jak dowodzi - "jest i przejmujący, i klarownie rozpisany na partytury uczucia; tak, partytura z drutu kolczastego, wielka sztuka i przemoc, zło, śmierć, to bardzo ważne tematy, które autor ciekawie zagospodarował lirycznie. Bo są to czyste liryki o nieczystych sprawach ducha...".
Jeszcze bardziej entuzjastyczny w swej recenzji jest Wojciech Kass, który podkreśla, że "zapisany w znakomitej swojej części mniej lub bardziej rozpiętą kwartyną tom "Piwnica Mozarta" robi wrażenie. Pierwszy powód - to jego integralność, spójność, identyczność, co dotyczy trzech linii; linii- tematu/nierozwiązywalnego zagadnienia, linii - miejsca i czasu, a także linii wiersza (jak jest zapisany i w co zbrojony). Piszę o trzech liniach, ale jest w nim ukryta pięciolinia pisma nutowego, pięciolinia drutu kolczastego, a także pięciolinia wysokiego napięcia (także twórczego) ale i moralnego, jak i tego, które bierze się z doznawanego piękna (nie tylko muzyki ale i krajobrazu). A drugi powód, to wielopiętrowość każdego z poszczególnych wierszy-utworów (utwór w ich przypadku zasługuje na podkreślenie), co mam na myśli? Dusza tych wierszy rozstrzyga się na kilku piętrach (z piwnicą włącznie). Piętro ducha sztuki (muzyki) - estetyka, piętro ducha dziejów i jego praw - wcale nie etycznych, piętro losów - zarówno wielkich muzyków, jak i krewnych autora, piętro egzystencji - echo z podróży, wyprawy do stolicy wielkiej muzyki, do Pani bezy i tortu Austrii, jednocześnie autor tam widzi ten potworny hak, ten sam, który podczas pobytu w Berlinie w ramach stypendium Forda widział Gombrowicz, hak niemiecko-austriackiej bestii zasłuchanej w muzyce Mozarta, Beethovena i podającej sobie rytm straussowskiego walca lub mahlerowskiego marszu. Hak działalności tej bestii (niekiedy zacieranej) w postaci obozów śmierci. Tych pięter, półpięter, ukrytych antresol jest więcej. Trześniewski przechodzi z jednej na drugą jako poeta usiłuje śpiewać i jako człowiek obolały. Taki obolały Orfeusz, wszak schodzi w mrok piwnicy jak w czeluści krainy śmierci. Pomysł graficzny okładki znakomity - pasiak plus drut kolczasty pięciolinii, słowem - koszmar koncentracyjno-kompozycyjny. Wspaniały tom".

 

Zobacz także

2020-12-17, godz. 21:22 Henryk Bereza, czyli wypiski ostatnie "człowieka po wszystkim" [ROZMOWA] Henryk Bereza komentując przed laty książkę Życie i czasy Michaela K. konstatował, że "Coetzee może uprawiać jedynie literaturę niemożliwą, mając… » więcej 2020-12-20, godz. 15:53 Sylwia Trojanowska - "Wzgórze świątecznych życzeń" [POSŁUCHAJ] Kilka rodzin, których losy splatają się w jedną historię. Wszyscy bohaterowie to ludzie, w różny sposób, doświadczeni przez los. Taka jest najnowsza powieść… » więcej 2020-12-14, godz. 18:58 Trzynasty numer "Szczecinera" [POSŁUCHAJ] "Szczeciner - Magazyn Miłośników Stolicy Pomorza” to lokalne czasopismo ukazujące się od 2011 roku. Poświęcone jest szeroko rozumianej historii Szczecina… » więcej 2020-11-30, godz. 21:35 Jakub Kornhauser o prozie Gherasima Luki [ROZMOWA] W 2018 roku nakładem Instytutu Mikołowskiego w serii Wunderkamera ukazał się "Bierny wampir", niedawno swoją premierę miała książka "Kleptoobiekt śpi… » więcej 2020-12-06, godz. 15:46 Katarzyna Rembacka - "Komunista. Na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza 1912 -1989" [POSŁUCHAJ] Książka Katarzyny Rembackiej "Komunista. Na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza 1912 -1989" to pozycja oparta na doktoracie autorki, który obroniła… » więcej 2020-11-16, godz. 12:42 Krzysztof Bizio - "Rzeź ptaków śpiewających i inne dramaty" [ROZMOWA] Krzysztof Bizio - dramatopisarz, pisarz, filmowiec, doktor habilitowany nauk technicznych, architekt, mieszka i pracuje w Szczecinie. Debiutował w 2000 roku… » więcej 2020-11-05, godz. 11:20 Olgerd Dziechciarz - "Podest na piedestale" [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazał się właśnie najnowszy tom poetycki Olgerda Dziechciarza - prozaika, poety, felietonisty, prezesa Fundacji Kultury AFRONT i redaktora… » więcej 2020-10-28, godz. 10:30 "Mokre szwy" - wybór wierszy Arkadiusza Kremzy [ROZMOWA] 24 kwietnia 2020 roku zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko". Zadebiutował w 1997 roku tomem wierszy… » więcej 2020-10-18, godz. 23:30 Kulturalny Almanach Szczeciński [ROZMOWA] Gmina Miasto Szczecin podjęła współpracę z dr. Markiem Łuczakiem, zlecając mu przygotowanie „Kulturalnego Almanachu Szczecińskiego”. Almanach przyjmie… » więcej 2020-10-12, godz. 10:38 Noc Księgarń - co będzie się działo w Szczecinie? W programie ponad 200 wydarzeń w 43 miastach, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, dedykowany program ekologiczny, warsztaty, wystawy i wykłady. Ze względu… » więcej
1415161718