Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Stephan Braun – wiolonczelista (od lewej), Mateusz Smoczyński – skrzypek. Fot. [Zuzanna Specjał]
Stephan Braun – wiolonczelista (od lewej), Mateusz Smoczyński – skrzypek. Fot. [Zuzanna Specjał]
Na jazzowym rynku muzycznym ukazała się doskonała płyta pt. KEEP ON TURNIN' światowej klasy muzyków – polskiego skrzypka Mateusza Smoczyńskiego znanego m.in. ze słynnych zespołów „Atom String Quartet” i amerykańskiego „Turtle Island Quartet” oraz niemieckiego wiolonczelisty Stephana Brauna.

Album zawiera głównie utwory idoli artystów z lat 90-tych, przede wszystkim w stylu funkowym. Ten rodzaj muzyki grany na instrumentach smyczkowych jest nieoczywistym zestawieniem, jednak dającym możliwość prezentacji brzmienia skrzypiec i wiolonczeli z zupełnie innej perspektywy.

- „Od pierwszej chwili, gdy usłyszałem muzykę w interpretacji Stephana Browna, wiedziałem, że chciałbym kiedyś z nim występować. Najbardziej cenię Stephana za jego feeling, drive i time (...). Niezwykle imponuje mi swoją umiejętnością wykorzystywania niekonwencjonalnych technik oraz kreatywnym podejściem do obsługi loopera (…)”. - Tak Mateusz Smoczyński pisze o wiolonczeliście na ich wspólnym krążku. Z kolei Stephan Brown wypowiada się o skrzypku m.in.: „O Mateuszu i jego jazzowo-wirtuozowskiej grze dowiedziałem się lata temu (...). Kiedy usłyszałem go na żywo w klubie jazzowym w Berlinie byłem zafascynowany! Po koncercie zdecydowaliśmy się, że rozpoczniemy współpracę w duecie (...)”.

O płycie KEEP ON TURNIN' uznanej w ostatnich dniach za jedną z najbardziej oszałamiających na rynku jazzowym, ze skrzypkiem Mateuszem Smoczyńskim rozmawia Dorota Zamolska. Wywiad rozpoczyna fragment kompozycji Randy Breckera pt. „Some Skun Fun”, a kończy „Stratus” Billy Cobhama, które pochodzą ze wspomnianego wydawnictwa.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mateuszem Smoczyńskim
 

Zobacz także

2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej
678910