Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Ina Benita - aktorka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek - przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków oskarżana o kolaborację z Niemcami.

Według wielu historyków filmu krótka kariera aktorska Iny Benity była jedną z najbardziej fascynujących w dwudziestoleciu międzywojennym. Benita grała w komediach, m.in. "Jaśnie pan szofer", "Ja tu rządzę" czy "Dwie Joasie" oraz dramatach np. w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda "Ludzie Wisły". Aktorka miała reprezentować Polskę na pierwszym festiwalu filmowym w Cannes, który zaplanowano na wrzesień1939 roku. Polskę miał reprezentować m.in. film z jej udziałem "Czarne diamenty". Festiwal odwołano z powodu wybuchu wojny.

Od czasu zakończenia II wojny światowej sądzono, że Benita razem z maleńkim synkiem (urodzonym na Pawiaku) zginęła w kanałach podczas Powstania Warszawskiego. Okazało się jednak, że przeżyła wojnę i zmarła w 1984 roku w USA. Dlaczego ta popularna aktorka postanowiła zniknąć? Na jej ślad w 2018 roku trafił dziennikarz Marek Teler. W oparciu o nieznane dotychczas źródła, w swojej najnowszej książce, odkrywa on tajemnicę życia Benity i powojenne losy artystki.

Z autorem książki "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci" rozmawiała Joanna Skonieczna. Książka ukazała się 2 czerwca.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2024-06-12, godz. 01:38 "Roześmiać się terapeutycznie" czyli „My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam” - audiobook na wakacje w Radiu Szczecin… Celna obserwacja rzeczywistości, poczucie humoru i dystans, błyskotliwość i ironia z dużą dozą ciepła i zrozumienia. W Radiu Szczecin przygotowujemy nowy… » więcej 2024-06-12, godz. 01:49 Monografia o o szczecińskiej kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów [ROZMOWA] "Mamy do czynienia ze sztuką wysokiej rangi artystycznej, zespołem prac pokazującym przemiany zachodzące w sztuce europejskiej końca XIX i początku XX wieku”… » więcej 2024-05-27, godz. 20:30 "Widok z okna w podróży służbowej" Ingi Iwasiów Inga Iwasiów w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych… » więcej 2024-05-27, godz. 20:55 Dzień Dziecka z książką [POSŁUCHAJ] Zapraszamy na wyjątkowy Dzień Dziecka. 1 czerwca warto się wybrać do szczecińskiej Różanki. W pięknym ogrodzie zaplanowano całą serię spotkań dla najmłodszych… » więcej 2024-05-27, godz. 21:02 "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać" Bartosza Węglarczyka Dębno, Koszalin, Chojna i Choszczno – to właśnie tam w ostatnich dniach z czytelnikami spotkał się Bartosz Węglarczyk. Dziennikarz, razem z Jonnym Danielsem… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Komedia kryminalna o złodzieju, który dał się okraść czyli "Kameleon". Pod takim tytułem ukazała się właśnie najnowsza książka szczecińskiego pisarza Marka Stelara. Bohaterem komedii jest Mikołaj Borzym, zawodowy złodziej… » więcej 2024-05-14, godz. 01:18 "Niepokorni" - Agnieszki Gładzik Pod patronatem Radia Szczecin ukazała się właśnie najnowsza książka Agnieszki Gładzik "Niepokorni". To kolejna już powieść tej autorki, której akcja… » więcej 2024-04-29, godz. 01:37 "Bracia" Sławomira Sikory Sławomir Sikora - teolog i duchowny luterański znany jest w Szczecinie nie tylko w gronie parafian z kościoła św. Trójcy. Pastor Sikora to także maratończyk… » więcej 2024-04-28, godz. 23:46 "Beksa" Marcina Grzelaka "Beksa to opowieść o ludziach i o tym, jak los potrafi spleść ich historie. Zaskakująca, smakowita i napisana pięknym językiem. Precyzyjna jak mechanizm… » więcej 2024-04-22, godz. 18:38 "Szóstka" na 92 FM. Nowy audiobook w Radiu Szczecin [ROZMOWA] „Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora, Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która… » więcej
12345