Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
W tym roku mija ćwierć wieku od pierwszego wydania "Zapisków z nocnych dyżurów" i 25 lat od przyznania Jackowi Baczakowi prestiżowej Nagrody im. Kościelskich. "Zapiski", z entuzjastycznym posłowiem prof. Jana Błońskiego, ukazały się po raz pierwszy w połowie lat 90. XX wieku wywołując duże zainteresowanie krytyki literackiej i liczne dyskusje. Po latach scena komentatorów się spolaryzowała: jedni wiedzieli w Baczaku apologetę szczególnego rodzaju pisarstwa, które wykracza poza literaturę, inni zaś autora jednej książki, który zawiódł pokładane w nim nadzieje.

"Zapiski z nocnych dyżurów" - czytamy w opisie wydawniczym - to "poruszająca opowieść o starości, chorobie i śmierci" i zarazem "pierwsza w Polsce książka wprowadzająca do literatury tematykę Domu Pomocy Społecznej. [...] Bohater zmaga się z tym, co niewyrażalne. I próbuje pokazać to, co dotychczas głęboko skrywane, zepchnięte do świata tabu. Opisuje świat Domu Pomocy Społecznej, zakładu dla nieuleczalnie chorych, jako miejsce cierpienia, odchodzenia, samotności".

Wznowienie książki w nowej edycji i z posłowiem prof. Dariusza Czai ukazało się w Wydawnictwie Wolno.

Z Jackiem Baczakiem rozmawia Konrad Wojtyła.

Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2021-02-21, godz. 22:12 "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu" Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego [POSŁUCHAJ] Stefan Banach - najwybitniejszy polski matematyk, Antoni Patek - genialny konstruktor legendarnych zegarków, Helena Jurgelewicz - pierwsza kobieta weterynarz… » więcej 2021-02-13, godz. 19:49 "Nigdzie indziej" - Maciej Melecki powraca w prozatorskiej odsłonie [ROZMOWA] Wkrótce nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu ukaże się książka Meleckiego zatytułowana "Nigdzie indziej". To drugi tom zapisków… » więcej 2021-02-14, godz. 16:28 "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" [POSŁUCHAJ] Twórcy umieszczają w swoich dziełach sekretne znaki. Odczytanie ich nie zawsze jest proste i jednoznaczne. Skąd się wzięła gigantyczna ważka na obrazie… » więcej 2021-01-31, godz. 15:20 Piotr Solecki - "Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu" [ROZMOWA] XII wiek na Bliskim Wschodzie to bardzo burzliwy czas: to okres wypraw krzyżowych, Bizancjum walczy o przetrwanie, Krzyżowcy w Lewancie próbują stawić czoła… » więcej 2021-01-25, godz. 12:37 Tadeusz Eysymont - "Ślad na ziemi" [POSŁUCHAJ] Stowarzyszenie Czas Przestrzeń i Tożsamość wśród wielu swoich projektów ma zatytułowany BOS, czyli Bałtyk Odra Szczecin. W nim to realizowane są monografie… » więcej 2021-01-12, godz. 21:32 Może i powinienem tam pojechać... "Hotel Polski" Artura Daniela Liskowackiego [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie najnowsza książka Artura Daniela Liskowackiego - prozaika, poety, dziennikarza, autora słuchowisk radiowych, krytyka… » więcej 2021-01-17, godz. 14:41 Marek Stelar o "Sednie" i kolejnej książce [POSŁUCHAJ] Nie kryminał, jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, a raczej powieść grozy. Tak można określić najnowszą książkę, szczecińskiego autora literatury… » więcej 2020-12-27, godz. 21:24 Marek Hłasko - "Diabły w deszczu" i biografia pisarza - "Proletariacki książę" [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie nieznane opowiadanie Marka Hłaski Diabły w deszczu (Devils in the rain), ze wstępem Radosława Młynarczyka i w… » więcej 2020-12-27, godz. 19:44 Marcin "Yeti" Tomaszewski - "Tato" [POSŁUCHAJ] Piękno wspinaczki. Piękno życia. Marcin "Yeti" Tomaszewski. Alpinista specjalizujący się we wspinaczce stylem wielkościanowym, jeden z najlepszych na świecie… » więcej 2020-12-17, godz. 21:22 Henryk Bereza, czyli wypiski ostatnie "człowieka po wszystkim" [ROZMOWA] Henryk Bereza komentując przed laty książkę Życie i czasy Michaela K. konstatował, że "Coetzee może uprawiać jedynie literaturę niemożliwą, mając… » więcej
1314151617