Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]

Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do stolicy regionu – Szczecina, wówczas Stettina. To tu kompozytorka poznała Carla Loewego (1796-1869) – swego mistrza, wtedy już bardzo znanego i poważanego twórcę nie tylko w samych Niemczech, ale i w Europie. Już sześć lat po ich pierwszym spotkaniu, Mayer debiutowała jako autorka swojej pierwszej symfonii. Utwór miał premierę w Szczecinie i otworzył jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.


O życiu i twórczości tych dwojga muzyków słuchacze sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie dowiedzieli się w piątek, 14 kwietnia 2023 roku, od znawców tematu – Reinharda Wulfhorsta – prawnika i muzyka, założyciela wydawnictwa muzycznego Edition Massonneau Schwerin oraz Michała Dębowskiego – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Spotkanie z nimi było doskonałym wstępem do koncertu symfonicznego, który tego samego wieczoru odbył się w złotej sali Filharmonii.


Zabrzmiały pieśni Loewego i Mayer m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głosy solowe i fortepian. W piątek po raz pierwszy usłyszeliśmy je w nowej wersji – zamówionej przez Filharmonię orkiestracji Piotra Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat w Paryżu, bardziej znanego nad Sekwaną, niż nad Wisłą. Jest autorem licznych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. W swoich dziełach wykorzystuje niemal wszystkie gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, wśród których zauważyć można m.in. aleatoryzm i sonoryzm wielotonowy.


Warto podkreślić, że w 2002 roku Piotrowi Mossowi przyznano we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.


Pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza doskonale zaśpiewali: sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel oraz Mariusz Godlewski (baryton). Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana i Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł kompozytorów żyjących w Szczecinie w XIX wieku.


Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-05-29, godz. 23:53 Przywrócić pamięć [ROZMOWA] We francuskim Toul po raz pierwszy w polskiej historii uczczono pamięć tych, którzy byli pierwszymi polskimi żołnierzami w sojuszu NATO - służyli w armii… » więcej 2023-05-21, godz. 17:00 Felipe Alonso Céspedes Sanchez wydał autorska płytę „Volver al amor” . [ROZMOWA] Felipe Alonso Céspedes Sanchez aktor ostatnio Teatru Polskiego własnie wydał swoja autorska płytę. Nosi ona ma tytuł „Volver al amor” czyli "Powrócić… » więcej 2023-05-21, godz. 17:00 Letnia scena Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wraz z Chórem Kameralnym ZUT, Fundacją Morze Kultury, oraz partnerami: Pałacem Młodzieży w Szczecinie… » więcej 2023-05-21, godz. 17:00 V Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów 2023. [ZAPROSZENIE] V Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów 2023 w Domu Kultury "13 Muz" w Szczecinie rozpoczną się 24 maja. W ciągu trzech dni festiwalowych wystąpi… » więcej 2023-05-21, godz. 17:00 Goście z Filharmonii we Lwowie na XX Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej. [ROZMOWA] Koncert inauguracyjny tegorocznej XX edycji Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej odbył sie przy współpracy we współpracy z Festiwalem Muzyki Dawnej we… » więcej 2023-05-21, godz. 17:00 SLAM POETYCKI w Piwnicy Kany. [RELACJA] W Piwnicy Kany odbył się w miniony wtorek (16.05.2023 r.) Slam Poetycki. To drugie spotkanie tego typu, będące jednocześnie przepustką do mistrzostw Polski!… » więcej 2023-05-21, godz. 17:00 Różą Król z medalem "Powstania w Getcie Warszawskim". [ROZMOWA] Medal „Powstania w Getcie Warszawskim” jest odznaczeniem honorowym, przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej… » więcej 2023-05-21, godz. 17:00 „Czarodziejski flet” Mozarta w Akademii Sztuki [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Połączenie sztuk muzycznych ze sztukami wizualnymi. Dzięki współpracy wydziałów: Wokalnego, Instrumentalnego, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów… » więcej 2023-05-21, godz. 17:00 Obywatele Republiki | „Grzegorzu, dobrze, że nas nie zostawiłeś...” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W 2023 roku projekt „Obywatele Republiki” ruszył w trasę koncertową po Polsce. Dotychczasowe spotkania z publicznością potwierdziły, że twórczość… » więcej 2023-05-14, godz. 22:38 Już wkrótce 20. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [POSŁUCHAJ] 19 maja rozpocznie się wyjątkowy festiwal poświęcony muzyce dawnej. Przed nami cztery niepowtarzalne wydarzenia z udziałem artystów z kraju i zagranicy… » więcej
3233343536