Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]

Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do stolicy regionu – Szczecina, wówczas Stettina. To tu kompozytorka poznała Carla Loewego (1796-1869) – swego mistrza, wtedy już bardzo znanego i poważanego twórcę nie tylko w samych Niemczech, ale i w Europie. Już sześć lat po ich pierwszym spotkaniu, Mayer debiutowała jako autorka swojej pierwszej symfonii. Utwór miał premierę w Szczecinie i otworzył jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.


O życiu i twórczości tych dwojga muzyków słuchacze sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie dowiedzieli się w piątek, 14 kwietnia 2023 roku, od znawców tematu – Reinharda Wulfhorsta – prawnika i muzyka, założyciela wydawnictwa muzycznego Edition Massonneau Schwerin oraz Michała Dębowskiego – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Spotkanie z nimi było doskonałym wstępem do koncertu symfonicznego, który tego samego wieczoru odbył się w złotej sali Filharmonii.


Zabrzmiały pieśni Loewego i Mayer m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głosy solowe i fortepian. W piątek po raz pierwszy usłyszeliśmy je w nowej wersji – zamówionej przez Filharmonię orkiestracji Piotra Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat w Paryżu, bardziej znanego nad Sekwaną, niż nad Wisłą. Jest autorem licznych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. W swoich dziełach wykorzystuje niemal wszystkie gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, wśród których zauważyć można m.in. aleatoryzm i sonoryzm wielotonowy.


Warto podkreślić, że w 2002 roku Piotrowi Mossowi przyznano we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.


Pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza doskonale zaśpiewali: sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel oraz Mariusz Godlewski (baryton). Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana i Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł kompozytorów żyjących w Szczecinie w XIX wieku.


Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-04-23, godz. 18:00 Mirosława Białas obchodzi 50-lecie pracy artystycznej [ROZMOWA] Jest absolwentką klasy fortepianu prof. Haliny Nowackiej-Durnasiowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Szczecinie. Uczyła się również śpiewu solowego… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 Andrzej Jagodziński. „W jazzie można grać siebie...” [ROZMOWA] We wtorek, 25 kwietnia 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi Ewa Bem – jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek uważana… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 Collegium Maiorum ma 50 lat. [ROZMOWA] Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie powstał 50 lat temu. Pierwotnie był to Chór Kameralny Chóru Politechniki… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 "Trubadur" Giuseppe Verdiego na a scenie Opery na Zamku. [RELACJA] Trubadur to potężne arcydzieło. Muzyczna dramaturgia oparta na ostrych kontrastach oraz błyskotliwość partii wokalnych fascynują publiczność, a to czyni… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 Artur Daniel Liskowacki "Do żywego" najnowszy tomik poetycki. [ROZMOWA] Właśnie ukazał się kolejny tom poezji Artura Daniela Liskowackiego w Wydawnictwie FORMA. W posłowiu Piotra Michałowskiego czytamy: Poeta odkrywa paradoksy… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 80-ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim [ROZMOWA] 80 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło Powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Z wizytą w ArtGalle Galerii Sztuki Współczesnej [ROZMOWA] Jolanta Szczepańska - Andrzejewska na rynku sztuki funkcjonuje od wielu lat. Promuje dobrą sztukę, a wśród artystów, z którymi współpracuje znaleźć… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Jola Szczepaniak i Andrzej Jagodziński wystąpią w cyklu „Jazz w Willi” [ROZMOWA] Andrzej Jagodziński – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni, już w okresie studiów współpracował jako waltornista… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. Rarytas na rynku muzycznym [POSŁUCHAJ] Agencja Muzyczna Polskiego Radia wprowadziła do serwisów streamingowych wszystkie piosenki z dwupłytowego albumu NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. W sklepach… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 ALEBRIJES! ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce. [ROZMOWA] Alebrijes to meksykańskie rzeźby ludowe przedstawiające fantastyczne zwierzęta i stworzenia. Za ich twórcę uważa się Pedro Linaresa Lópeza (1906–1992)… » więcej
3536373839