Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]

Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do stolicy regionu – Szczecina, wówczas Stettina. To tu kompozytorka poznała Carla Loewego (1796-1869) – swego mistrza, wtedy już bardzo znanego i poważanego twórcę nie tylko w samych Niemczech, ale i w Europie. Już sześć lat po ich pierwszym spotkaniu, Mayer debiutowała jako autorka swojej pierwszej symfonii. Utwór miał premierę w Szczecinie i otworzył jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.


O życiu i twórczości tych dwojga muzyków słuchacze sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie dowiedzieli się w piątek, 14 kwietnia 2023 roku, od znawców tematu – Reinharda Wulfhorsta – prawnika i muzyka, założyciela wydawnictwa muzycznego Edition Massonneau Schwerin oraz Michała Dębowskiego – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Spotkanie z nimi było doskonałym wstępem do koncertu symfonicznego, który tego samego wieczoru odbył się w złotej sali Filharmonii.


Zabrzmiały pieśni Loewego i Mayer m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głosy solowe i fortepian. W piątek po raz pierwszy usłyszeliśmy je w nowej wersji – zamówionej przez Filharmonię orkiestracji Piotra Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat w Paryżu, bardziej znanego nad Sekwaną, niż nad Wisłą. Jest autorem licznych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. W swoich dziełach wykorzystuje niemal wszystkie gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, wśród których zauważyć można m.in. aleatoryzm i sonoryzm wielotonowy.


Warto podkreślić, że w 2002 roku Piotrowi Mossowi przyznano we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.


Pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza doskonale zaśpiewali: sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel oraz Mariusz Godlewski (baryton). Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana i Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł kompozytorów żyjących w Szczecinie w XIX wieku.


Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-04-09, godz. 17:00 Minęła 20-ta rocznica śmierci Prof. Jana Szyrockiego. Dyrygenta Wspomina Szymona Wyrzykowski oraz Halina Miłoszewska… Profesor Jan Szyrocki już w listopadzie 1952 roku, będąc studentem, założył Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej (CHAPS), który prowadził jako… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Szczecin Classic już wkrótce. Start 26.04.2023 w Studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.[ROZMOWA] Szczecin Classic, wiosenny festiwal muzyki klasycznej w tym roku zabrzmi po raz piąty! Wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina. Jest znakomitą… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Grzegorz Handke założył Szczeciński Chór Katedralny w Bazylice pw. św. Jakuba [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Chóry katedralne, z których najstarsze szczycą się ponad 800-letnią tradycją, śpiewem wspierają wiernych w pełniejszym przeżywaniu mszy świętych. … » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta dla profesora Jana Szyrockiego. [ROZMOWA] W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał mistrza chóralistyki, wybitnego pedagoga i wielkiego człowieka - profesora Jana Szyrockiego. Podczas mszy pogrzebowej… » więcej 2023-04-02, godz. 17:30 Odszedł Profesor Paweł Śpiewak. [ROZMOWA] W piątek (31.03.2023 r) zmarł Profesor Paweł Śpiewak. Urodził się w Warszawie, w polsko-żydowskiej rodzinie. Miał 71 lat. Był socjologiem i historykiem… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Miasto nocą. Powrót rzeźnika z Niebuszewa" w reżyserii Pawła Lewandowskiego w kinach Helios.[RELACJA] W Kinie Helios w piątek odbyła się kinowa premiera całkowicie szczecińskiej produkcji - fabuły pełnometrażowej zatytułowanej "Miasto nocą. Powrót rzeźnika… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Międzynarodowe Festiwale im. prof. Jana Szyrockiego oraz im. Marka Jasińskiego w gronie docenionych przez Ministra Kultury… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka. [ROZMOWA I ZDJĘCIA] Sztuka ludowa Meksyku jest synkretyczna jak kultura, której jest częścią. Charakteryzuje się wielobarwnością, przybiera ciekawe formy, prezentuje intrygującą… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Stabat Mater" oraz "Requiem for the Living" w Koncercie Wielkopostnym Opery na Zamku. [ROZMOWA] Opera na Zamku w Szczecinie od ponad dekady zaprasza w niedzielę Palmowa na Koncert Wielkopostny. Tym razem w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery na Zamku usłyszeć… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Szukamy śladów nauczycielki Kazimiery Wróbel [ROZMOWA] Ponad milion Polaków zesłali, w czasie II wojny światowej, sowieci do Kazachstanu. Według różnych szacunków kilkanaście procent z nich trafiło do Semipałatyńska… » więcej
3637383940