Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” zainaugurowało w środę, 7 czerwca 2023 roku w Studiu Koncertowym im. Profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin, cykl wydarzeń w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.

Autorem projektu jest prezes Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – Jan Koprowicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – inicjator podjęcia współpracy szczecińskiego środowiska muzycznego z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej i jej dyrektorem Volodymyrem Syvokhipem (2014) oraz koncertów słynnej ukraińskiej orkiestry w Szczecinie i w Berlinie (2017, 2018 i 2019), pomysłodawca i współrealizator Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Ukrainie (Lwów, Iwano-Frankiwsk 2017), nagrania we Lwowie płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia” I.J. Paderewskiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej (kierownictwo produkcji), światowej premiery albumu w Szczecinie (2020), dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie (Lwów, Kropywnycki – 2022).

Warto przypomnieć, że Grünebergowie, to ród organmistrzów produkujących w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku doskonałe instrumenty. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Festiwalowe wydarzenia przygotowywane są m.in. po to, by ukrócić barbarzyńskie praktyki wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. Tym samym działanie ma być zalążkiem zastopowania, jakże częstych obecnie praktyk, wstawiania w miejsce zabytkowych arcydzieł nierzadko marnej jakości zdezelowanych instrumentów, budowanych w Europie w połowie XX wieku.

Pomysłodawca festiwalu, w celu ratowania instrumentów, przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu działania mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się próby objęcia profesjonalną opieką unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata zabytkowych organów. Dziś, spośród wybudowanych około tysiąca, na terenie Polski zostało ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Zwieńczeniem sympozjum, które skupiło kilkanaścioro ekspertów z Polski i Niemiec, był koncert w szczecińskiej katedrze pt. „W hołdzie Barnimowi Grünebergowi w 195. rocznicę słynnego organmistrza”. Wystąpili: ceniony organista Bogdan Narloch, Kwintet Karola Nasiłowskiego w składzie: Elżbieta Fabiszak-Dąbrowska – skrzypce, Karolina Hyla Wybraniec – skrzypce, Dawid Pajdzik – altówka i Karol Nasiłowski – kontrabas oraz Męski Chór Katedralny w Szczecinie, który prowadzi Grzegorz Handke.

Kolejny, pt. „W hołdzie Profesorowi Janowi Szyrockiemu – Artyście, który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki”, odbędzie się w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Partnerami przedsięwzięcia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60" im. Profesora Jana Szyrockiego.
 

Zobacz także

2023-04-02, godz. 17:30 Odszedł Profesor Paweł Śpiewak. [ROZMOWA] W piątek (31.03.2023 r) zmarł Profesor Paweł Śpiewak. Urodził się w Warszawie, w polsko-żydowskiej rodzinie. Miał 71 lat. Był socjologiem i historykiem… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Miasto nocą. Powrót rzeźnika z Niebuszewa" w reżyserii Pawła Lewandowskiego w kinach Helios.[RELACJA] W Kinie Helios w piątek odbyła się kinowa premiera całkowicie szczecińskiej produkcji - fabuły pełnometrażowej zatytułowanej "Miasto nocą. Powrót rzeźnika… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Międzynarodowe Festiwale im. prof. Jana Szyrockiego oraz im. Marka Jasińskiego w gronie docenionych przez Ministra Kultury… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka. [ROZMOWA I ZDJĘCIA] Sztuka ludowa Meksyku jest synkretyczna jak kultura, której jest częścią. Charakteryzuje się wielobarwnością, przybiera ciekawe formy, prezentuje intrygującą… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Stabat Mater" oraz "Requiem for the Living" w Koncercie Wielkopostnym Opery na Zamku. [ROZMOWA] Opera na Zamku w Szczecinie od ponad dekady zaprasza w niedzielę Palmowa na Koncert Wielkopostny. Tym razem w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery na Zamku usłyszeć… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Szukamy śladów nauczycielki Kazimiery Wróbel [ROZMOWA] Ponad milion Polaków zesłali, w czasie II wojny światowej, sowieci do Kazachstanu. Według różnych szacunków kilkanaście procent z nich trafiło do Semipałatyńska… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Maria Jaremek "Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej Oddział w Szczecinie 1988-2018" [ROZMOWA] Maria Jaremek chcąc podsumować trzydzieści lat wymiany kulturowej, spotkań, imprez, ale i codzienności polsko-francuskiej w Szczecinie nie rezygnuje z subiektywnej… » więcej 2023-03-26, godz. 23:03 Zbigniew Wilczyński. 55 lat na scenie [POSŁUCHAJ] Jean Cocteau, Václav Havel, John Malkovich, Pablo Neruda, Dmitrij Szostakowicz czy Arthur Miller. Co łączy te postaci? To twórcy, którzy w przeszłości z… » więcej 2023-03-28, godz. 12:26 Anna Rusowicz. „Ten, kto przekroczył magiczną czterdziestkę...” [ROZMOWA] Urodziła się 28 marca 1983 roku jako Anna Sandra Kędziora w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jest córką Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy (wł. Wojciecha Kędziory)… » więcej 2023-03-27, godz. 00:35 Krzysztof Ginelli wygrał 13. Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W sobotę, 25 marca 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza poznaliśmy laureatów 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego, który zyskał… » więcej
3536373839