Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka i prof. Bogdan Narloch – organista koncertują w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka i prof. Bogdan Narloch – organista koncertują w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Pierwsze organy zbudowane zostały w III wieku p.n.e. przez pochodzącego z Aleksandrii Greka Ktesibiosa. Na przestrzeni tysięcy lat udoskonalane były przez niepoliczalną liczbę organmistrzów. Stały się w końcu dętym instrumentem muzycznym o największej ilości barw, największych rozmiarach i najbardziej skomplikowanej budowie.

Niezaprzeczalną myślą przewodnią organmistrzów było poszanowanie dla dzieł minionych epok. Tej idei hołdował ród Grünebergów żyjący w Szczecinie od początku XVIII do połowy XX wieku, który stworzył około tysiąca instrumentów. Eksportowane były do najdalszych zakątków świata, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Z tej pokaźnej liczby w Polsce zostało ich blisko 80, a w Niemczech ok. 90 egzemplarzy. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Problem dostrzegł pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, które pragnie ukrócić barbarzyńskie praktyki, zdarza się nawet, wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. W celu ratowania organów i potwierdzenia słuszności tego typu działania stowarzyszenie przeprowadziło w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że takie wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów.

W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła w ubiegłym tygodniu zabrzmiały organy Barnima Grüneberga z 1914 roku. Instrument wymaga pieczołowitego odrestaurowania, o które zabiega proboszcz parafii ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wieczór zbiegł się z uroczystością poświęcenia zabytkowej rozety świątyni przez księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgę – Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego.

Podczas koncertu zamykającego międzynarodowy festiwal wystąpiła sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska, której jury pod przewodnictwem ks. dr. Mariusza Cywki – Duszpasterza Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jednogłośnie przyznało nagrodę GRAND PRIX Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Środki finansowe nagrody w wysokości 1000 euro śpiewaczka przekazała na rehabilitację dla osób poparzonych kilka dni temu w pracowni grafiki warsztatowej Akademii Sztuki w Szczecinie.

W 20-rocznicę śmierci prof. Jana Szyrockiego – Artysty, który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki, zaśpiewał też Chór Słowiki 60 Jego imienia pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke oraz Ireneusza Radzika. Na organach Barnima Grüneberga z 1914 roku zagrał prof. Bogdan Narloch.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.
 

Zobacz także

2023-07-30, godz. 19:50 Andrzej Nebeski odsłonił gwiazdę zespołu ABC w szczecińskim „Sorrento”. Zagrał też z Mietkiem Jureckim i Darkiem… Willa przy Alei Adama Mickiewicza 2 stanowi jeden z nielicznych w Szczecinie obiektów drewnianych w tzw. stylu szwajcarskim. Należy do najstarszych willi na… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 Adam Woronowicz na 17.Dąbskich Wieczorach Filmowych w Szczecinie. [ROZMOWA] Adam Woronowicz jeden z najznakomitszych polskich aktorów odwiedził 17.Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie. Spotkała się z publicznością po filmie… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 Ania Lichota i audiobook "No i na co ci te góry?". [ROZMOWA] Ania Lichota ze Szczecina wyjechała jeszcze pod koniec XX wieku. Wyjechała na studia do Londynu i potem zdobyła świat. Jest zdobywczynią Korony Ziemi, prowadzi… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Helena Vondráčková gwiazdą Teatru Heleny Majdaniec [ROZMOWA] Pięć lat temu w Szczecinie reaktywowano kultową kawiarnię Sorrento. Początkowo lokal funkcjonował na zasadach ogródka grillowego. W kolejnych latach uruchomiono… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Fundacja MOŻESZ szuka talentów artystycznych.[ROZMOWA} Jesteś artystą/tką z niepełnosprawnością W stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Zgłoś się i pokaż swój talent mieszkańcom Województwa Zachodniopomorskiego. Fundacja… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 "Jeśli to miłość..." nowa solowa płyta Ryszarda Leoszewskiego. [ROZMOWA] Przez ostatni rok Ryszard Leoszewski pracował nad swoją solową płytą. Na krążku, który nosi tytuł "Jeśli to miłość..." znajdziemy znane utwory Leoszewskiego… » więcej 2023-07-23, godz. 20:10 Sopranistka Zuzanna Ciszewska | Ze Szczecina po sukces do niemieckich teatrów operowych [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Międzynarodową karierę rozpoczęła w ubiegłym roku od występów na scenie monachijskiej Opery Incognita w „Cavalleria Rusticana” XIX wiecznego włoskiego… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Starują 17. Dąbskie Wieczory Filmowe [ROZMOWA} Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych, które zaczynają się już dziś. Przez najbliższy… » więcej 2023-07-19, godz. 21:02 DJ MIQRO | Mirek Grzybowski z mostku kapitańskiego skoczył na szerokie wody DJ'skie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas… » więcej 2023-07-16, godz. 19:38 "Europejskie gułagi" w CDP [ROZMOWA] Po drugiej wojnie światowej na terenach Europy Środkowo-Wschodniej, w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne funkcjonowało ponad 800 obozów pracy… » więcej
2627282930