Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka i prof. Bogdan Narloch – organista koncertują w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka i prof. Bogdan Narloch – organista koncertują w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Pierwsze organy zbudowane zostały w III wieku p.n.e. przez pochodzącego z Aleksandrii Greka Ktesibiosa. Na przestrzeni tysięcy lat udoskonalane były przez niepoliczalną liczbę organmistrzów. Stały się w końcu dętym instrumentem muzycznym o największej ilości barw, największych rozmiarach i najbardziej skomplikowanej budowie.

Niezaprzeczalną myślą przewodnią organmistrzów było poszanowanie dla dzieł minionych epok. Tej idei hołdował ród Grünebergów żyjący w Szczecinie od początku XVIII do połowy XX wieku, który stworzył około tysiąca instrumentów. Eksportowane były do najdalszych zakątków świata, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Z tej pokaźnej liczby w Polsce zostało ich blisko 80, a w Niemczech ok. 90 egzemplarzy. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Problem dostrzegł pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, które pragnie ukrócić barbarzyńskie praktyki, zdarza się nawet, wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. W celu ratowania organów i potwierdzenia słuszności tego typu działania stowarzyszenie przeprowadziło w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że takie wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów.

W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła w ubiegłym tygodniu zabrzmiały organy Barnima Grüneberga z 1914 roku. Instrument wymaga pieczołowitego odrestaurowania, o które zabiega proboszcz parafii ks. dr Mariusz Cywka – Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wieczór zbiegł się z uroczystością poświęcenia zabytkowej rozety świątyni przez księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgę – Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego.

Podczas koncertu zamykającego międzynarodowy festiwal wystąpiła sopranistka prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska, której jury pod przewodnictwem ks. dr. Mariusza Cywki – Duszpasterza Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jednogłośnie przyznało nagrodę GRAND PRIX Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Środki finansowe nagrody w wysokości 1000 euro śpiewaczka przekazała na rehabilitację dla osób poparzonych kilka dni temu w pracowni grafiki warsztatowej Akademii Sztuki w Szczecinie.

W 20-rocznicę śmierci prof. Jana Szyrockiego – Artysty, który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki, zaśpiewał też Chór Słowiki 60 Jego imienia pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke oraz Ireneusza Radzika. Na organach Barnima Grüneberga z 1914 roku zagrał prof. Bogdan Narloch.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Szczeciński Chór Katedralny, Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i Polskie Radio Szczecin SA.
 

Zobacz także

2023-05-07, godz. 17:00 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza przez cały rok. Pierwotnie Muzeum powstało jako muzeum regionalne. Podstawą zbiorów stały się zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 Narodowa Zasłużona Kapela Bandurzystów Ukrainy z Kijowa z koncertami w Zachodniopomorskim Narodowa Kapela Bandurzystów z Kijowa po raz kolejny odwiedzi Zachodniopomorskie. Tym razem zaśpiewa i zagra w blisko 20 miejscach naszego regionu. "Każdy walczy… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 Marcin Masecki z polonezami w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Marcin Masecki – wszechstronny pianista, doskonale czujący się zarówno w jazzie, jak i klasyce wystąpił w piątek, 5 maja 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2023-04-30, godz. 17:20 Ewa Bem | „Chciałam zawsze być aktorką...” [ROZMOWA] Nie milknie echo po wtorkowym (25 kwietnia 2023 roku) koncercie Ewy Bem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dba o spuściznę wybitnych muzyków… » więcej 2023-04-30, godz. 21:45 "Katyń - w rocznicę zbrodni". Wystawa w CDP [POSŁUCHAJ] "Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć świadkowie zbrodni z głębin wychodzą na powierzchnię jedyny pomnik na ich grobie" Guziki, łyżka, mydelniczka… » więcej 2023-04-30, godz. 23:34 Trwa 5. edycja Szczecin Classic [POSŁUCHAJ] Trwa piąta odsłona Szczecin Classic – festiwalu, który organiazowany jest przez Baltic Neopolis Orchestrę. Festiwal promuje młodych muzyków, którzy dopiero… » więcej 2023-04-30, godz. 23:56 Benefis fotografika, Marka Czasnojcia [ROZMOWA] Marek Czasnojć - to dziennikarz, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu albumów fotograficznych poświęconych Szczecinowi, morzu i szeroko pojętej gospodarce… » więcej 2023-04-30, godz. 22:44 Weronika Włodarczyk wygrała kolejne dwa międzynarodowe konkursy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Weronika Włodarczyk swoją artystyczną drogę rozpoczynała od turniejów tańca towarzyskiego oraz uczestnictwa w koncertach i pokazach kołobrzeskiego Zespołu… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 XIV Festiwal Saksofonowy już w maju [ROZMOWA] Koncert symfoniczny z udziałem solistów w Filharmonii w Szczecinie będzie kulminacją kilkutygodniowej imprezy – Międzynarodowego Festiwau Saksofonowego… » więcej 2023-04-23, godz. 18:00 Mirosława Białas obchodzi 50-lecie pracy artystycznej [ROZMOWA] Jest absolwentką klasy fortepianu prof. Haliny Nowackiej-Durnasiowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Szczecinie. Uczyła się również śpiewu solowego… » więcej
3435363738