Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Zuzanna Ciszewska – sopranistka. Fot. Krzysztof Knitter [Materiały prasowe]
Zuzanna Ciszewska – sopranistka. Fot. Krzysztof Knitter [Materiały prasowe]
Międzynarodową karierę rozpoczęła w ubiegłym roku od występów na scenie monachijskiej Opery Incognita w „Cavalleria Rusticana” XIX wiecznego włoskiego kompozytora Pietro Mascagniego. Drogę na tę scenę utorowały jej m.in. laury wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów wokalnych, w tym Rudolfa Petraka, Pevecke’a Souteza oraz Lied I Bolko von Hochberg w Göerlitz.

Zuzanna Ciszewska w wieku 6 lat rozpoczęła naukę muzyki od gry na skrzypcach w rodzinnym Szczecinie. Tu ukończyła również Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie śpiewu solowego. W 2015 roku wyjechała na studia do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Po dwóch latach do Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na Wydział Wokalno-Aktorski. Studia ukończyła w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u prof. Anny Radziejewskiej oraz w jednej z najlepszych w Europie uczelni muzycznych – Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze u słynnego śpiewaka operowego – prof. Henryka Böhma.

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich m.in. u Evy Blahovej, Ubaldo Fabbriego, Valerie Guillorit, Mariusza Kwietnia, Zigridy Krigere, czy Małgorzaty Walewskiej. Na swoim koncie ma także m.in. partię sopranową w Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonaną pod batutą słynnego dyrygenta Kaia Bumannema.

W przerwie wakacyjnej odwiedziła Polskie Radio Szczecin w swoim rodzinnym mieście, w którym już w piątek, 28 lipca w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec uświetni koncert z udziałem m.in. czeskiej wokalistki Heleny Vondráčkovej.

Polecam spotkanie z Zuzanną Ciszewską ilustrowane arią „Laltra notte in fondo al mare” z opery „Mefistofele” Arrigo Boito w jej wykonaniu. Sopranistce towarzyszy pianistka Olga Bila.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z sopranistką Zuzanną Ciszewską
 

Zobacz także

2023-12-24, godz. 18:37 Święta w Kossakówce [ROZMOWA] Rafał Podraza - dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, biograf i cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, córki Wojciecha Kossaka (słynnego malarza z okresu… » więcej 2023-12-24, godz. 20:19 Andrzej Tomczak o czasie oczekiwania na cud [ROZMOWA] Do wigilijnego stołu w Radiu Szczecin dosiadł się artysta-malarz, Andrzej Tomczak. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, grafiką użytkową. Jest… » więcej 2023-12-24, godz. 15:35 Chórmistrz Szymon Wyrzykowski rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia [ROZMOWA] Możliwość studiowania u prof. Jana Szyrockiego była dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Nie pamiętam, by kiedykolwiek mój Mistrz mówił o koncertach podczas… » więcej 2023-12-17, godz. 23:34 Kołbacz ma 850 lat [ROZMOWA I FILM] Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki od 2009 roku realizuje działania artystyczne, edukacyjne i popularyzatorskie, sięgające do międzykulturowego dialogu… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Benefis Róży Król [ROZMOWY] Róża Król - prezes szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów kończy 80 lat. Z tej okazji w Książnicy Pomorskiej odbył się jej… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości. „Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości” pod takim tytułem Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość we współpracy z Fundacją Pasja realizowała… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Szczecińscy saksofoniści z sukcesami w Hiszpanii i na XIX Światowym Kongresie Saksofonowym Wykładowcy i studenci klasy saksofonuw grudniu wzięli udział w dwóch znaczących festiwalach muzycznych. Pierwszy – SaxCulTour odbył się w Los Llanos… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Szczecińskie Chanuki 2023 Geneza Chanuki związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce w Świątyni Jerozolimskiej 25. dnia miesiąca kislew 165 lub 164 p.n.e., kiedy władca Syrii… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Andrzej Wierciński zachwycił publiczność Chopinem | Inauguracja cyklu koncertowego „Chopin w Willi Lentza. Dzieła… Recital pianisty Andrzeja Wiercińskiego zorganizowany w piątek, 15 grudnia 2023 roku był prologiem dwuletniego koncertowego cyklu „Chopin w Willi Lentza… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Grzegorz Turnau | „Ikony Kultury” w Willi Lentza [ROZMOWA] Debiutował w 1984 roku na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie utworem „Znów wędrujemy” do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, za który otrzymał… » więcej
1617181920