Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Ignacy Lisiecki – pianista gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Stefana Asbury. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Ignacy Lisiecki – pianista gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Stefana Asbury. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony w Łodzi w latach 20. ubiegłego stulecia, osiedlił się w Paryżu, gdzie szybko zrobił zawrotną karierę. Odbył także ważne tournée po Stanach Zjednoczonych, gdzie poznał m.in. Charliego Chaplina. Słynnemu aktorowi dedykował drugi Koncert Fortepianowy.

Nieznane i bardzo trudne dzieło zabrzmiało w piątek, 22 marca 2024 roku w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Kompozycję brawurowo wykonał polski pianista Ignacy Lisiecki od paru lat mieszkający w Japonii, gdzie piastuje zaszczytną funkcję dyrektora artystycznego słynnego Hakushu Hall Ensemble w Yanagawie.

Przy okazji trzeba podkreślić, że Artysta rejestrując Preludia fortepianowe Aleksandra Tansmana wziął udział w projekcie fonograficznym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Sto na sto” (1918-2018), który uwzględniał selekcję stu najciekawszych dzieł muzyki polskiej ostatniego stulecia. W kompilacji wykorzystano archiwalne nagrania wybitnych, nieżyjących już polskich artystów, jak również nowe nagrania obecnie działających wykonawców oraz zespołów orkiestrowych z Polski. Również na zaproszenie PWM odbył trasę koncertową po najważniejszych japońskich miastach, m.in. Tokio, Osaka, Nagoya, Sapporo i Hiroshima, promując kompozycje polskich kompozytorów. Obok prezentacji utworów wygłosił serię wykładów dot. muzyki polskiej.

Koncertuje po obu stronach globu, m.in. w berlińskim Konzerthausie, Tokyo Opera City, Tokyo Metropolitan Theater, Tokyo Bunka Kaikan i Tokyo Sumida Triphony Hall. Współpracuje z czołowymi orkiestrami japońskimi m.in. z Tokyo Philharmonic Orchestra, Kyushu Symphony Orchestra oraz jako kameralista z legendarnym litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem, Aiko Noda – skrzypaczką Chicago Symphony Orchestra oraz z kwartetem smyczkowym Konzerthaus Berlin. Jest także regularnym gościem najlepszych sal koncertowych w Polsce, m.in. NOSPR w Katowicach i Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Ignacy Lisiecki jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował także w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze oraz dyrygenturę na tokijskim uniwersytecie Tokyo Music of Arts.

W Szczecinie swój wirtuozowski występ zakończył potrójnym bisem. Z Artystą grała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod batutą doskonałego brytyjskiego dyrygenta Stefana Ausbery.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z pianistą Ignacym Lisieckim
 

Zobacz także

2024-01-14, godz. 14:45 Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki przedłużyli magię Świąt Bożego Narodzenia. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego zabrzmiały w piątek, 12 stycznia 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Na… » więcej 2024-01-14, godz. 14:20 Szpak, Kuźniak i Wiśniewska zaśpiewali w przeddzień 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kariera Czesława Niemena rozpoczęła się w Szczecinie w roku 1962, kiedy to został laureatem „Złotej Dziesiątki” na I Festiwalu Młodych Talentów. W… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów.[ROZMOWA] Joanna – aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan – pianista, filozof, reżyser… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Gabrysia Matecka młoda klawesynistka najlepsza na festiwalu klawesynowym w Gdańsku. Gabrysia Matecka klawesynistka - uczennica w Urszuli Stawickiej w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie zdobyła w grudniu pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Johannes Quistorp szczeciński przedsiębiorca i filantrop w filmie Heleny Kwiatkowskiej. [ROZMOWA] Opowieść o człowieku, który nadał kształt dzisiejszemu Szczecinowi, od kilku dni podbija internet. Film „Johannes Quistorp" to produkcja w którą zaangażowało… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w Polskim. [ROZMOWA] Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa odbyła się wczoraj wieczorem na deskach sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To pierwsza… » więcej 2024-01-07, godz. 15:30 Aleksander Dębicz | „Klasyka gwarantuje jakość, która daje większą kreatywność na wielu polach muzycznych...”… Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich… » więcej 2024-01-07, godz. 14:50 Weronika Włodarczyk ze Złotym Medalem Międzynardowego Konkursu w Bonn [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Weronika Włodarczyk swoją artystyczną drogę rozpoczynała od turniejów tańca towarzyskiego oraz uczestnictwa w koncertach i pokazach kołobrzeskiego Zespołu… » więcej 2024-01-02, godz. 00:16 Podsumowanie roku 2023 w kulturze [POSŁUCHAJ] Za nami skok w Nowy Rok. Ale zanim na dobre się zacznie, spróbujmy raz jeszcze spojrzeć wstecz - co było piękne, ważne, mądre w szczecińskiej (i nie tylko)… » więcej
1213141516