Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Zakończył się pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, w ramach którego zaplanowano szereg wydarzeń z udziałem wybitnych specjalistów.

W poniedziałek na deskach Teatru Polskiego został zaprezentowany monodram z udziałem znakomitego Łukasza Lewandowskiego "Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka.
"Historia Jakuba" inspirowana jest prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz katolicki dowiaduje się o swoich żydowskich korzeniach i próbuje zgłębić religię przodków.
Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.

„Historia Jakuba” to forma przygotowana specjalnie dla Łukasza Lewandowskiego przez Tadeusza Słobodzianka. Autor przepisał swój dramat, który był wcześniej realizowany w dużej obsadzie na scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie, w reżyserii Ondreja Spišáka. Za kreację Mariana/Jakuba w tym spektaklu Łukasz Lewandowski otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA oraz wyróżnienie aktorskie na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Innym ważnym wydarzeniem Festiwalu była debata na temat "Polskiego kształtu dialogu. Rozmowa o biografii i twórczości Józefa Tischnera", z udziałem m.in. profesora Tadeusza Gadacza i biografa Tischnera, Wojciecha Bonowicza.

Wydarzeniom festiwalowym - organizowanym przez Teatr Polski, Uniwersytet Szczeciński, Morskie Centrum Nauki przy współpracy z Klasztorem Dominikanów i Parafią Ewangelicko-Augsburską - przysłuchiwała się Małgorzata Frymus.
Tadeusz Słobodzianek o "Historii Jakuba" w rozmowie z Małgorzatą Fymus
Wojciech Bonowicz o Tischnerze w rozmowie z Małgorzatą Fymus
 

Zobacz także

2024-01-15, godz. 14:28 Odszedł Jacek Bukowski [WSPOMNIENIE] "Z wielkim smutkiem informujemy, że 24 grudnia 2023, w Wigilię, odszedł pan Jacek Bukowski, przez ponad 20 lat związany z Filharmonią w Szczecinie, dla której… » więcej 2024-01-14, godz. 15:55 Cyprian Nocoń. „Solista” w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJ… Autor wielu indywidualnych wystaw w prestiżowych galeriach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Chinach. W Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2024-01-14, godz. 14:45 Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki przedłużyli magię Świąt Bożego Narodzenia. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego zabrzmiały w piątek, 12 stycznia 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Na… » więcej 2024-01-14, godz. 14:20 Szpak, Kuźniak i Wiśniewska zaśpiewali w przeddzień 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kariera Czesława Niemena rozpoczęła się w Szczecinie w roku 1962, kiedy to został laureatem „Złotej Dziesiątki” na I Festiwalu Młodych Talentów. W… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów.[ROZMOWA] Joanna – aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan – pianista, filozof, reżyser… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Gabrysia Matecka młoda klawesynistka najlepsza na festiwalu klawesynowym w Gdańsku. Gabrysia Matecka klawesynistka - uczennica w Urszuli Stawickiej w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie zdobyła w grudniu pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Johannes Quistorp szczeciński przedsiębiorca i filantrop w filmie Heleny Kwiatkowskiej. [ROZMOWA] Opowieść o człowieku, który nadał kształt dzisiejszemu Szczecinowi, od kilku dni podbija internet. Film „Johannes Quistorp" to produkcja w którą zaangażowało… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w Polskim. [ROZMOWA] Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa odbyła się wczoraj wieczorem na deskach sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To pierwsza… » więcej 2024-01-07, godz. 15:30 Aleksander Dębicz | „Klasyka gwarantuje jakość, która daje większą kreatywność na wielu polach muzycznych...”… Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich… » więcej
1314151617