Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Organy Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. Fot. www.wikipedia.org Kapitel CC0 (domena publiczna)
Organy Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. Fot. www.wikipedia.org Kapitel CC0 (domena publiczna)
Profesor Józef Serafin, światowej sławy organista, zainaugurował 13. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie zasiadając za kontuarem instrumentu znajdującego się w Bazylice Archikatedralnej św. Apostoła. Organy posiadają 66 głosów rozmieszczonych na czterech manuałach i klawiaturze nożnej. Składają się z 4743 piszczałek (najmniejsza ma 11 milimetrów, a największa 10 metrów) wykonanych z drewna oraz stopu cyny i ołowiu. Cały instrument waży 38 ton.

Organy, które za czasów drugiej wojny światowej znajdowały się w kościele, wykonane zostały w latach 1697-1700. Pracami kierował mistrz Mathias Schurich z Drezna. Niemal gotowe dzieło zakończył Arp Schitger z Hamburga, jeden z najsłynniejszych w Europie budowniczych organów barokowych. Pierwszy uroczysty koncert na 85-głosowym instrumencie odbył się 11 stycznia 1700 roku. Warto dodać, że na przełomie XVIII i XIX wieku na tych organach grał m.in. Carl Löwe, kompozytor, kantor i mistrz pieśni romantycznej.

Przedwojenny instrument, w celu ochrony przed skutkami alianckich bombardowań Szczecina, został w lipcu 1944 roku zdemontowany i wywieziony przez Niemców do miejscowości Niemieńsko. Co się z nim stało później, nie wiadomo.

Inicjatywa wybudowania nowych, koncertowych organów dla szczecińskiej katedry pojawiła się w 2004 roku. Postanowiono wówczas, nie wzorować się na istniejącym do 1945 roku instrumencie, lecz stworzyć całkowicie nowe dzieło. W marcu 2008 roku rozpoczęto montaż organów w katedrze, które skonstruował Dariusz Zych z Wołomina. Poświęcenie instrumentu i nadanie mu imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie.
Podczas koncertu inaugurującego 13. Festiwal Organowy (4.07.2020) zabrzmiały kompozycje Jehana Alaina, Ferenca Liszta i Marian Sawy. W programie wieczoru znalazły się również utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Cesara Franka i Friedricha Haendla w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Solistów „Arte Con Brio” oraz sopranistki Zofii Skowron.

Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Rewaloryzacji Zabytków Sakralnych i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie „Katedra” w pełnym reżimie sanitarnym.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-01-14, godz. 15:55 Cyprian Nocoń. „Solista” w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJ… Autor wielu indywidualnych wystaw w prestiżowych galeriach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Chinach. W Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2024-01-14, godz. 14:45 Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki przedłużyli magię Świąt Bożego Narodzenia. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego zabrzmiały w piątek, 12 stycznia 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Na… » więcej 2024-01-14, godz. 14:20 Szpak, Kuźniak i Wiśniewska zaśpiewali w przeddzień 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kariera Czesława Niemena rozpoczęła się w Szczecinie w roku 1962, kiedy to został laureatem „Złotej Dziesiątki” na I Festiwalu Młodych Talentów. W… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów.[ROZMOWA] Joanna – aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan – pianista, filozof, reżyser… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Gabrysia Matecka młoda klawesynistka najlepsza na festiwalu klawesynowym w Gdańsku. Gabrysia Matecka klawesynistka - uczennica w Urszuli Stawickiej w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie zdobyła w grudniu pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Johannes Quistorp szczeciński przedsiębiorca i filantrop w filmie Heleny Kwiatkowskiej. [ROZMOWA] Opowieść o człowieku, który nadał kształt dzisiejszemu Szczecinowi, od kilku dni podbija internet. Film „Johannes Quistorp" to produkcja w którą zaangażowało… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w Polskim. [ROZMOWA] Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa odbyła się wczoraj wieczorem na deskach sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To pierwsza… » więcej 2024-01-07, godz. 15:30 Aleksander Dębicz | „Klasyka gwarantuje jakość, która daje większą kreatywność na wielu polach muzycznych...”… Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich… » więcej 2024-01-07, godz. 14:50 Weronika Włodarczyk ze Złotym Medalem Międzynardowego Konkursu w Bonn [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Weronika Włodarczyk swoją artystyczną drogę rozpoczynała od turniejów tańca towarzyskiego oraz uczestnictwa w koncertach i pokazach kołobrzeskiego Zespołu… » więcej
910111213